Ekologická domácnost na dosah ruky –⁠ žijte chytře

Lukáš Svítil

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Planeta Země je jediné, co máme všichni společné, základní podmínka života. Visí v nekonečném nehostinném prostoru, který život, tak jak jej známe, kategoricky popírá. Co může každý z nás dělat, abychom se nerozplynuli v nekonečném nic? Jsou to mravenčí drobnosti, v množství lidských jedinců ale význam drobných věcí významně narůstá. Protože člověk je na Zemi nejrozšířenější velký živočich. Planetu jsme si kolonizovali, a proto je potřeba o naši Voltairovskou zahrádku pečovat. Přinášíme vám několik jednoduchých a uskutečnitelných tipů, jak se chovat k přírodě šetrně, i když jste doma.

Není dřevo jako dřevo

Jestliže budete nakupovat dřevěný nábytek, chystáte se položit novou dřevěnou podlahu nebo budete stavět dřevěný dům, zaměřte svoji pozornost na množství škodlivin unikajících z průmyslově zpracovaného dřeva. Označení Ekologicky šetrný výrobek ukazuje na nízkou koncentraci toxinů. Mezinárodní certifikace CE zase na nezávadnost pro kojence. Německou ekologickou značku Modrý anděl najdete u podlahových rytin. A neposlední řadě vám při výběru vhodného dřeva pomůže „obyčejný“ čich. Pokud totiž dřevo výrazně zapáchá, obsahuje mnoho těkavých organických látek, jako jsou barvy, pryskyřice nebo lepidla.

Zobali vrabci zobali, igelitové obaly

Spolu s odpadem z firem a průmyslových podniků připadá na jednoho občana 2,5 tuny odpadů. Rozpočte-li se pouze komunální odpad je to 544 kilogramů na každého. Což v pytlících a kelímcích dává ohromný objem, kterého je potřeba se zbavit. A tak vyrazte na nákup s vlastním látkovým sáčkem – cílem je přece přenést zboží z obchodu domů. Ušít pytlíky můžete třeba ze starých obnošených triček nebo roztrhaných kalhot. Říká se tomu upcyklovat. Dokonce existují obchody s použitými látkami. Při masivní výrobě látek se ve velkém používají chemické sloučeniny a dětská práce! Noste u sebe vždy látkovou tašku. Co kdyby vás zrovna napadlo jít nakoupit.
Originální tip na balení například svačin může být použití vosku. Vosk je nádherný materiál, voňavý a tvárný. Jednoduše vosk přežehlete přes kapesník. A když se začne drolit, přejeďte ho zase párkrát žehličkou. Voskovaný ubrousek místo potravinové folie – proč ne?

Čtěte cedulky, přemýšlejte nad obsahem

Ze zákona dnes musí výrobci uvádět veškeré informace o svém výrobku. A proto čtěte cedulky! Čím víc informací se dozvíte, tím lépe. Nevědomost je spící černá bestie. Platí také, že nízká cena ukazuje spíše na výrobek nižší kvality, zhusta dovezený z Asie. Myčka spotřebuje průměrně 12 litrů na mycí cyklus. Refresh nádobí pod kohoutkem upustí z nádrže litrů 60. Dopřejte si jednou za čas horkou vanu, báječný relax. Zbytek hygieny obstarejte sprchou.


Nechcete-li se zabývat nepřehlednými a otravnými cedulkami, vyrobte si mycí prostředky a kosmetiku doma. Jako příslovečné housky na krámě se dají koupit věci, ze kterým snadno vyrobíte čistící prostředky nebo třeba aviváž. Jedlá soda, citronová šťáva, naředěný ocet, sůl nebo mýdlové vločky. To vše má skvělou schopnost dezinfekce stejně jako drahé a chemické přípravky v obchodech. Nenechte se naočkovat reklamou, není to realita. Kokosový olej, xylitol, jedlá sůl, vonné esence a mnoho dalšího jsou surovinami, z nichž snadno vyrobíte zubní pastu. Na internetu se povaluje spousta návodů, jak v tomto směru ulehčit přírodě a vaší peněžence. Nechte se inspirovat!

V neposlední řadě přemýšlejte, zda potřebujete jednorázové vatové tyčinky, vlhčené ubrousky nebo jednorázové pleny. Spotřeba těchto komodit na celém světě dosahuje obřích rozměrů, a použité nikam nemizí. V obchodech dostanete jednak ekologičtější varianty, jednak zapojte fantazii a vyrobte si tyto jednoduché nástroje doma sami.

Domácí chleba

Domácí chleba


Doma upečený chleba rozvoní celý byt a díky vaší péči bude chutnat skvěle!


Domácí nanuk z jogurtu,  malin a broskví

Domácí nanuk z jogurtu, malin a broskví


Potěšte svoje děti skvělým domácím nanukem z jogurtu, malin a broskví. Budou šťastné.


Česneková pomazánka

Česneková pomazánka


Jednoduchá, a přece tak zdravá a chutná česneková pomazánka vyřeší vaši večeři.


Domácí jahodová vodka

Domácí jahodová vodka


Pro dlouhé zimní večery na zahřátí může posoužit třeba domácí jahodová vodka. Pijte s mírou!Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Ekologická domácnost na dosah ruky –⁠ žijte chytře, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: ekologická, domácnost, dosah, ruky, žijte, chytře.

Kde najít informace×