Proč si neužít únor?

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Teď ale nemáme zrovna na mysli „suchý“ únor, i když nad tím bychom se mohli zamyslet taky. Myšlen je tím měsíc únor jako takový, se vším, co nám přináší každý rok. A není toho málo.

Zahradníci mezi námi samozřejmě nezapomenou, že únor je především ve znamení semínek. Na zahradě v půdě se s ustupujícími mrazy semínka pomalu probouzí k životu. Nasávají vláhu a připravují se na klíčení. Doma si je naklíčíme třeba jen na kousku mokré buničiny a když jim pak dopřejeme životadárnou půdu, světlo a teplo, budou se mít čile k životu.

Měsíc únor vítá nový vegetační cyklus, dny se prodlužují, zanedlouho začne jaro svítit svou šťavnatou zelenou barvou, objeví se první jarní sněženky a další jarní rostlinky. Únor je i měsícem, kdy vrcholí masopust plný hodování, veselí a masopustních průvodů. Brzy totiž nastane předvelikonoční půst a budeme se těšit na jarní svátky, na Velikonoce.

Kromě toho, je 14. února i svátek všech zamilovaných, Svatý Valentýn. Ať už ho slavíte nebo ne, je to svátek lásky a lásku bychom si měli připomínat častěji, než to možná děláme. A nemusí to pro nás být zrovna svátek komerce, vždyť stačí třeba jen uvařit oblíbené jídlo, připravit hezký večer, udělat si malou procházku, nebo co třeba návštěva divadla? A pokud jde o pozornost pro ženu, proto přece jsou na světě právě květiny a čokoláda.


Jením ze svatých, kteří v únoru slaví svůj svátek je také Svatý Matěj. Odedávna ho máme asi spojený především s proslavenou Matějskou poutí v Praze. Dnes už většinou pouť vypadá trochu jinak, než za dob našeho dětství, ale perníkové srdce pro svou vyvolenou tam určitě ještě koupíte a navíc, horská dráha a jiné adrenalinové atrakce se vás budou snažit také přilákat za každou cenu.

Nebo si doma v teple zkusíme raději upéct pouťové koláče podle starých vyzkoušených receptů? Přestože pořád ještě venku kraluje zima, příjemné procházky zimním městem nebo přírodou si v únoru můžeme užít také. A možná po návratu domů na nás bude čekat káva nebo horký čaj a smažené masopustní kobližky. I ty jsou tradičním jídlem masopustu. A kdy jindy se potřebujeme pořádně posilnit a zahřát, než po návratu z masopustního průvodu.

Letos je přestupný rok a náš únor bude mít 29 dní. A pokud zrovna vy patříte mezi těch necelých šest tisíc Čechů, kteří mají v rodném listě právě 29. únor, tak si své narozeniny letos oslavte s plnou parádou. I my ostatní si únor užijme a pomalu, pomaloučku se přitom můžeme těšit a připravovat na jaro.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Proč si neužít únor?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Proč si neužít únor?.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: proč, neužít, únor?.

Kde najít informace×