Čas sklizně: Jak a kdy sklízet domácí bylinky?

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Podzim je za rohem příliš mnoho zahrádkářů panikaří a dělá chyby. Zajímá vás, jak sklízet bylinky na podzim a nedělat přitom časté chyby? Přečtěte si naše tipy níže a dozvíte se více o tom, jak byste měli při podzimní sklizni bylinek postupovat.

Jaké bylinky sklízet na podzim

Než se pustíte do trhání bylinek, měli byste věnovat pozornost jejich výběru. Načasování sklizně bylinek závisí na tom, o jaký druh rostliny se jedná, a na dalších faktorech. Například některé kulinářské bylinky, jako je oregano, mohou být citlivější na pokles teplot. S blížícím se podzimem byste se měli nejprve zaměřit na sklizeň méně žíznivých bylinek. Pokud hledáte extra trvanlivé bylinky, je nejlepší sklízet je na podzim, protože vydrží až do jara. Je také důležité si uvědomit, že bylinky nevydrží tak dlouho, pokud jsou sklízeny mokré.

Bylinky musíte sklízet ve vhodném ročním období, abyste zajistili, že budou sklizeny v době svého největšího rozkvětu. Mějte na paměti skutečnost, že bylinky, které před sklizní začínají ztrácet svou chuť, získají při vaření hořkou příchuť. Ponechte si tyto bylinky na stole a sklízejte je, až uschnou, můžete je také seříznout, když jsou již přerostlé.

Tipy pro sklizeň a uchovávání bylinek

Při sběru bylinek pro okamžité použití je třeba mít na paměti několik pravidel. U jednodruhových bylinek, jako je bazalka a saturejka, sbírejte pouze středovou špičku. Tím podpoříte bujný růst. U kerblíku, tymiánu a máty použijte vrcholky a květní pupeny. U rostliny petržele použijte vnější listy a stonky a střed nechte být. Velká úroda vyžaduje trochu práce, ale odměna po celý rok za tu námahu stojí. Před koncem sezóny můžete získat 2-3 sklizně z jednoletých a vytrvalých bylinek. Poslední sklizeň by měla proběhnout na začátku podzimu, aby nový porost stihl před prvními mrazy ztvrdnout.


Vyberte si jasné slunečné ráno těsně po odpaření rosy, ale dříve, než slunce rozpálí natolik, aby ovlivnilo obsah oleje v listech a květech. Při sběru buďte opatrní a používejte pouze zdravé rostliny. Vytrvalé byliny můžete seříznout na třetinu, zatímco letničky můžete seříznout do tří centimetrů od povrchu půdy.

Čerstvě nasekané bylinky opláchněte ve studené vodě a použijte ručník, který absorbuje přebytečnou vlhkost. Svažte stonky k sobě (skvěle se hodí dentální nit) do svazků po pěti nebo šesti a zavěste je na suchém, dobře větraném místě, mimo dosah přímého slunce a vlhkosti. Teplota by neměla být vyšší než 85 stupňů. Vzhledem k tomu, že bylinky by se neměly skladovat, dokud nejsou zcela suché, je důležité je otestovat vložením stonku do vzduchotěsné nádoby na noc. Pokud se vytvoří kondenzace, je třeba sušit více.

Jakmile jsou rostliny suché, uložte je do čistých vzduchotěsných nádob (nejlépe skleněných) a chraňte je před přímým slunečním světlem. Bylinky časem ztrácejí svou účinnost, proto doporučujeme uchovávat je maximálně po dobu jednoho roku.

Cuketová polévka s bazalkou

Cuketová polévka s bazalkou


Cuketová sezóna je v plném proudu, připravte si tuto lahodnou polévku.


Citronová limonáda s tymiánem

Citronová limonáda s tymiánem


Osvěžující citronáda vám dodá spoustu vitaminu C. Zkuste přidat i tymián.


Pepřová omáčka

Pepřová omáčka


Tradiční pepřová omáčka je ideální k steaku.


Raw mungo salát s mátou a koriandrem

Raw mungo salát s mátou a koriandrem


Dietní salát s koriandrem, ocení zejména diabetici.


Bramborové noky s křupavým prosciuttem a šalvějí

Bramborové noky s křupavým prosciuttem a šalvějí


Jednoduchý oběd, plný podzimních chutí.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Čas sklizně: Jak a kdy sklízet domácí bylinky?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: Čas, sklizně:, jak, kdy, sklízet, domácí, bylinky?.

Kde najít informace×