Halloweenské lucerny: krásná podzimní dekorace

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Lucerny z vydlabaných dýní tradičně patří k nejstrašidelnějšímu svátku v roce. Tuto podzimní dekoraci lze vyrobit snadno doma. Je to jednoduché a s pár užitečnými tipy vydrží lucerna i dva týdny.

Halloween se slaví na konci října a milují ho především děti. Tento svátek plný strašidelných kostýmů, rozsvícených vydlabaných dýní a večírků je velmi populární především v Americe. Kořeny tohoto děsuplného dne však lze hledat v Evropě, v kulturách dávno zapomenutých.

Pochmurný podzim

Na podzim se počasí často obléká do mlh, a také bývá dostatek deště. Ponurou atmosféru umocňuje i absence slunečního svitu. Nastává čas útlumu. Procesy v přírodě se zpomalují a po létě cítíme zlidnění i my, lidé. Právě v tuto dobu přichází na řadu bilancování, přemítání a vzpomínky na všechny, kdo již nejsou mezi námi.

První listopadový den se slaví Dušičky, neboli svátek Všech svatých. Kořeny tohoto svátku lze hledat až v dobách pravěkých, kdy kmeny Keltů slavili Samhain. Noc, kdy se setkává svět živých a mrtvých. Hlavní roli tehdy hrál oheň, protože světlo ukazovalo správnou cestu a chránilo před zlými silami. Tradice se ujala, a proto křesťané podobně zapalují na Dušičky svíčky a o Halloweenu se rozsvěcují lucerny.


Jak na doma vyrobenou dýňovou lucernu?

K výrobě halloweenské dekorace se hodí prakticky všechny druhy dýní, vyjma Hokaido, která má slabší slupku a není pro dlabání ideální. Nejprve je třeba vyříznout dýni pokličku, kterou se budou vyndávat semínka a vlákna uvnitř dýně. Není nutné, aby byla poklička pravidelného tvaru. Mnohem lépe vypadá, když je vyříznutá do hvězdice. Za pomoci lžíce vyndáme z vnitřku dýně semínka, a také vlákna. Ta nejdou ven úplně snadno, proto se hodí jednorázové gumové rukavice, s nimiž slizká vlákna snadno uchopíme a vytáhneme.

Dýně je vydlabaná a nyní je třeba nakreslit na ni motiv, který budeme vyřezávat. Kdo nemá umělecké střevo a na tento krok si netroufá, může si motiv vytisknout a za pomoci potravinové fólie na dýni připevnit a následně vyřezat ostrým nožíkem.

Vydekorovanou dýni je dobré na několik hodin ponořit do vody, a poté všechny vyřezané spoje pomazat vazelínou. Zelenina díky tomu nebude tak rychle podléhat zkáze.  

Takto připravenou dýni naaranžujeme ve venkovních prostorách a ozdobíme zapálenou svíčkou nebo světýlky na baterky, které vložíme do pečícího papíru nebo sáčku. Pro domácí využití se dýňová lucerna příliš nehodí, protože teplo urychluje proces degradace dužiny.

Dýňový koláč

Dýňový koláč


Skvělý podzimní dezert, který upoutá chutí i krásnou oranžovou barvou.


Pečená dýně s chilli a feta

Pečená dýně s chilli a feta


Pikantní úprava dýně je vhodná pro chladné dny. Chilli prohřeje organismus a dodá pokrmu říz.


Zapečená dýně se sýrem

Zapečená dýně se sýrem


I v zapečené variantě chutná dýně výtečně. Hodí se jako hlavní chod i jako příloha k masu.


Dýňová polévka

Dýňová polévka


Velmi oblíbená podzimní polévka, která výtečně zasytí. Jednoduchý způsob, jak dýni zpracovat.


Dýňový bramborák

Dýňový bramborák


Bramborák z dýně? Proč ne! Podzimní varianta oblíbeného tradičního jídla.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Halloweenské lucerny: krásná podzimní dekorace, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: halloweenské, lucerny:, krásná, podzimní, dekorace.

Kde najít informace×