Prázdniny pomalu končí a děti se vrátí do škol

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Léto vrcholí, počasí stále přeje všem letním radovánkám a rodiče i děti si užívají společných volných dní. Ale čas je, jak známo, neúprosný. Tak jako pomalu se krátící den, tak i kalendář nám připomíná, že než řekneme švec, je tu začátek nového školního roku. A k úspěšnému startu je kromě jiného potřeba i správný přístup rodičů.

Jde-li o prvňáčky, je jasné, že dítě by nemělo mít ze školy velké obavy, mělo by se těšit na nové zážitky, nové kamarády, na „život školáka“. A tady je podpora rodičů asi nejvíc potřeba. V žádném případě by neměli přenášet na děti své případné pochyby nebo úzkosti. Měli by dítěti dát najevo, že věří v jeho samostatnost, a že s jejich případnou pomocí si poradí. Měli by mít důvěru v danou školu a zpočátku se hlavně zajímat o to, jak se dítě ve škole cítí, jak se mu líbí učitel či učitelka, jak si rozumí se spolužáky. Jestliže dítě do třídy zapadne a cítí se tam dobře, přijde čas na i na úspěchy v učení. Posledních pár dní prázdnin by se tedy měli rodiče spolu s dítětem na školu těšit.

U větších dětí přechod z prázdninového do školního režimu probíhá samozřejmě jinak. Děti už školu znají a vědí co je čeká. Velká část dětí se do školy celkem těší. Asi ne úplně na učení, spíše na setkání se spolužáky a kamarády, se kterými se dva měsíce neviděly, na vyprávění zážitků z prázdnin. Tady by měl vstup do nového školního ruku proběhnout bez problémů. Stačí, když se dítě posledních pár dní před koncem prázdnin dobře vyspí, aby bylo odpočaté.

Jsou ale děti, které se těžko přizpůsobují změnám a potřebují na tento přechod delší dobu. Pokud je takové vaše dítě, dopřejte mu ten čas a poslední týden věnujte nenásilné přípravě na změnu režimu. Dítě pak nebude zaskočené a snáze se se změnou vypořádá. A pokud nepůjde v prvních dnech vše úplně hladce, berte to s trpělivostí a nadhledem .


Co se týče učení o prázdninách a koncem prázdnin, i to je záležitost velmi individuální, a rodiče jistě ví, co je pro jejich dítě dobré. V každém případě prázdniny jsou tu od toho, aby si dítě odpočinulo od učení, zabývalo se jinými aktivitami a nabralo nové síly. Škola je dnes velmi náročná a děti důkladný odpočinek opravdu potřebují. Takže u většiny nějaké průběžné učení o prázdninách není třeba. Cílené učení je vhodné jen tehdy, pokud dítě ve škole výrazně zaostává, nebo jde-li o reparát.

Jiné je to u dětí s nějakou formou poruchy učení. Žádné obecné rady tu ovšem zase neplatí. S některými dětmi je tedy možná vhodné trénovat psaní a čtení i o prázdninách, ale rozhodně bychom je neměli učením přetěžovat. Například u dětí s poruchou autistického spektra nebo s ADHD je někdy na místě postup konzultovat s odborníky. Každý rodič nejlépe zná své dítě a může se i poradit s dětským psychologem, není-li si jistý, co je pro jeho dítě nejlepší.

O prázdninách bychom především měli dětem dopřát to, co jim během školního roku chybí. Kamarády, zábavu, letní sporty, výlety, společně strávený čas. Krásně prožité prázdniny jsou pro ně tím nejlepším startem do dalšího školního roku. A také od nich hned na začátku toho nového roku nechtějte žádné velké výkony. To všechno přijde časem.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Prázdniny pomalu končí a děti se vrátí do škol, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: prázdniny, pomalu, končí, děti, vrátí, škol.

Kde najít informace×