Proč jíst hrušky a pěstovat je?
Hruška je jedním z tradičních podzimních druhů ovoce, jejíž chuť v nás navodí pocit podzimu až zimy. Nejen že toto ovoce obsahuje vysoký podíl vitaminu C, ale je také výborným zdrojem vlákniny, kterou tělo pro své zdravé fungování potřebuje. Plody hrušní dále obsahují draslík, měď, železo, hořčík, vitamín C, K a B, vlákninu, kyselinu listovou a další. Hrušky jsou také velmi dobře stravitelné. Přečtěte si více o pozitivním působení hrušek na naše zdraví.
Jak a kde ji pěstovat?
Také u hrušní si můžeme vybírat ze široké škály odrůd. Tyto odrůdy dělíme na letní a podzimní, kdy ty letní jsou sladké, šťavnaté a je nutné je v krátké době zkonzumovat. Podzimní odrůdy jsou spíše tvrdší a jsou vhodné zejména pro skladování a konzumování v zimním období.
Co se týká vhodného místa pro růst hrušní, tak tyto můžeme pěstovat na místech s mírným i chladným klimatem, jelikož hrušně jsou velmi univerzální stromy. Pokud hovoříme o vhodném místě, kam strom vysadit, volíme slunné stanoviště, které je chráněné před větrem. Nejvhodnější půdou pro pěstování hrušní je propustná půda s dostatkem dusíku a boru.
Využití a skladování
Snad nejčastěji jsou hrušky skladovány ve sklepě, a to při teplotě 2 °C – 10 °C, nebo alespoň ve velmi chladné chodbě či garáži.
Dalším z mnoha způsobů, jak hrušky skladovat a využít je sušení (křížaly), kdy následně křížaly používáme do snídaňových směsí či jogurtů. Hruškové křížaly skladujeme na suchém a temném místě.
V neposlední řadě stojí také možnost hrušky konzervovat, a to jak v podobě kompotů tak i sirupů. Tyto zavařeniny vydrží ve spíži nejdelší dobu a později je můžeme využít i do buchet a dalších pokrmů.
Účinky na naše zdraví
Co se týká pozitivních účinků hrušek na naše zdraví, tak jich je nespočet. Například odvar z hrušek lze použít při zimnici či ke snížení horečky.
Hrušky obsahují vysoký podíl vody, díky kterému má další léčebné účinky – čistí střeva, pozitivně působí na zácpu a další potíže s trávením (při průjmu hrušky nekonzumujeme!), zpevňuje cévy a působí močopudně.
Dále konzumace jmenovaného ovoce snižuje vysoký krevní tlak, riziko infarktu či mozkové mrtvice, hladinu cholesterolu v krvi, podporuje fungování ledvin, posiluje imunitní systém a odstraňuje z toxiny z těla.
Hrušky jsou vhodné ke konzumaci pro osoby, které trpí diabetem, jelikož má nízký glykemický index.