Zdravá strava u dětí je velice důležitá, na co si dát pozor?

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Výchova a vysvětlování je základ
V dnešní době, kdy je konzumní způsob života na vzestupu, je obzvláště obtížné udržet u dětí zdravý jídelníček. Z reklam a regálů v obchodech na nás útočí tisíce sladkostí a sladkých nápojů. Obaly jsou tak lákavé, že děti nemůžou odolat. Jak se s tím poprat? Je dobré dětem od malička vysvětlovat co je zdravé a co ne, co je škodlivé, co některé potraviny mohou v těle způsobit, co obsahují, odkud pocházejí. Dobré je také probrat, význam reklam a co je jejich cílem. Děti nejsou hloupé, a pokud budou mít od raného dětství dostatek informací a zakódovány zdravé stravovací návyky, nebude pro ně problém odolat kdejaké sladkosti. Samozřejmě my dospělí pak musíme jít vzorem. Děti se učí od nás a bylo by pošetilé se domnívat, že náš potomek nebude chtít čokoládu, když my si ji dopřáváme každý druhý den. Pokud bude na stole čerstvé ovoce, mistička se semínky a ořechy, třeba také klíčky, je jasné po čem dítě sáhne. Samozřejmě před vším nezdravým je uchránit nezvládneme, to je jasné. Jakmile nastoupí do školky nebo později do školy, budou ovlivňovány okolím a s tím už nic nenaděláme.

Jak je to s cukry?
Cukry se přirozeně vyskytují ve stravě a jsou zdrojem energie. Jsou nezbytné pro správné fungování našeho organismu. Bohužel ve sladkostech a výrobcích pro děti bývá denní dávka cukru několikanásobně překročena. Velikým problémem jsou slazené nápoje, kde ve 3 dcl bývá až 9 kostek cukru, přičemž doporučená denní dávka cukru školáka 8-10 let věku je šest kostek. Nejlepší je, když je dítě z domova navyklé pít vodu nebo neslazené čaje. Chuť na sladké jde pak dobře zahnat ořechy nebo sušeným ovocem. Samozřejmě svačiny do školy můžeme přizpůsobovat dennímu výdeji. Pokud dítě čeká např. plavání, tělocvik a sport odpoledne, můžeme zařadit slazenou tyčinku či sušenku. Rozhodně není dobré dětem dávat sladké za odměnu, velice snadno si na to zvyknou.

Smažená jídla a bílé rohlíky vynechejte
Smažená jídla by se v jídelníčku dětí měla objevovat zřídka – přibližně jednou do měsíce. Návštěva fastfoodu by vůbec neměla být rutinou! Přepálené nekvalitní tuky jsou velké zlo, tělo je neumí zpracovávat, a tak se ukládají a mají karcinogenní účinky. Bílé pečivo také patří na seznam nezdravých potravin, jelikož obsahuje vysoké množství lepku. Ten zalepuje střeva a může způsobovat pěknou neplechu. Bílé pečivo všeobecně nemá žádnou výživovou hodnotu a má vysoký glykemický index, což znamená, že rychle zvyšuje hladinu cukru v krvi. Obsahuje také velké množství soli. Samozřejmě, že se mu úplně nevyhneme, ale určitě by mělo převažovat vícezrnné, ječné a žitné pečivo, časem pak celozrnné.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Zdravá strava u dětí je velice důležitá, na co si dát pozor?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: zdravá, strava, dětí, velice, důležitá,, dát, pozor?.


×