Tipy na zdravé trávení a zažívání přirozenou cestou…

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Trápí vás po jídle žaludeční nevolnost, nadýmání plynatost, pálení žáhy, zácpa nebo průjem? Nechte se inspirovat našimi tipy jak tyto nežádoucí symptomy eliminovat. Opomíjení těchto problémů totiž může velmi negativně ovlivnit kvalitu vašeho života.

Příčiny zažívacích problémů

Občasné problémy se zažívání trápí skoro každého a nejčastější příčina je právě strava samotná a přemíru stresu. Svou roli mohou hrát také některé léky, které mohou způsobovat zažívací problémy, které trápí čím dál více lidí. Obecně však platí že tyto poruchy nejčastěji způsobuje znečištěné střevo, paraziti, nedostatek prospěšných bakterií, nedostatečný příjem vlákniny a pomalá produkce trávicích enzymů. Mezi časté trávicí potíže patří plynatost, nadýmání, pálení žáhy, nedostatečné trávení a v určitých případech zácpa a průjem. Podle statistických údajů trápí funkční trávicí potíže přibližně 30-40 % obyvatel České republiky, ovšem svou negativní zkušenost se zažíváním má snad každý minimálně jednou za život.

Akupresura

Pokud vás trápí některé ze zažívacích problémů vyzkoušejte si pravidelně mačkat akupresurní bot, kterému se říká „mořská energie“. Předpokládá se, že stiskem tohoto bodu se aktivujete proces odstraňování zdravotních problémů, způsobených trávením a oslabenou imunitou. Tento bod kterému se v čínské medicíně přezdívá také „sakrální čakra“, může posílit váš imunitní systém i reprodukční orgány. Zbaví vás nadýmání žaludku a menstruačních bolestí, zbavíte se plynů a průjmu. Bod najdete přesně uprostřed mezi spodním zaoblením pupíku a začátkem stydké kosti.

Kurkumin

Kurkumin je protizánětlivá sloučenina, kterou najdete v kořenu kurkumy. Pomáhá léčit a předcházet některé zažívací potíže. Kurkuma přitáhne vaši pozornost zejména pro svůj svůj potenciál ke zmírnění symptomů IBS. IBS je běžná porucha zažívacího systému, která způsobuje příznaky, jako jsou křeče v žaludku, průjem a zácpa. Příčina IBS není známa a v současné době nejsou k dispozici žádné léky. Příznaky IBS jsou obvykle zvládány pomocí různých pomocných léků a změnou životního stylu, která zahrnuje také změny ve stravě.


Vláknina

Pravidelný přísun vlákniny je pro naše tělo nesmírně důležitý pro zdravé fungování střev. Funguje to tak, že rozpustná vláknina absorbuje vodu a pomáhá tak přidávat objem do stolice. Nerozpustná vláknina rozpohybovává střeva pomáhá trávicímu traktu udržet vše v pohybu. Vlákninu nejčastěji najdete v potravinách jako jsou například ovesné otruby, luštěniny, ořechy a semena, zatímco zelenina, celá zrna a pšeničné otruby jsou dobrým zdrojem nerozpustné vlákniny. Strava s vysokým obsahem vlákniny je spojena se sníženým rizika trávicích problémů jako jsou například vředy, reflux, hemeroidy a divertikulitida.

Probiotika

Zásadně ovlivňují pH břišní mikroflóry, jedná se o tělu prospěšné bakterie a kvasinky, které mohou velmi zásadně ovlivnit kondici trávicího ústrojí. Tyto zdravé bakterie pomáhají při trávení tím, že štěpí nestravitelná vlákna, která mohou jinak způsobit plynatost a nadýmání. Kromě toho mohou zlepšit příznaky zácpy a průjmu. Nejčastěji je najdete ve fermentovaných potravinách, jogurtech s živými a aktivními kulturami. Probiotika můžete užívat také jako doplňky stravy.Jogurtový koláč s jahodami

Jogurtový koláč s jahodami


Jemný koláč s jahodami se doslova rozplívá na jazyku.


Květáková curry polévka

Květáková curry polévka


Jemné curry polévka s květákem. Skvělá večeře za pár minut.


Quinoa karbanátky

Quinoa karbanátky


Zdravá quinoa je skvělá na všechny způsoby.


Quinoa salát s batáty

Quinoa salát s batáty


Lehké a přitom chutné jídlo, které zachutná celé rodině.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Tipy na zdravé trávení a zažívání přirozenou cestou…, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: tipy, zdravé, trávení, zažívání, přirozenou, cestou….

Kde najít informace×