Heřmánek léčí nejen děti

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Heřmánek pravý se podává především dětem v podobě čaje na nadýmání a křeče či bolesti bříška. Mnoho z nás však netuší, že heřmánek má spoustu léčivých vlastností i pro nás dospělé.

Kde heřmánek najdeme:


Tato krásná aromatická bylinka roste v hlinité půdě. Můžeme ho najít na polích a loukách. Pěstuje se také na zahrádkách a balkonech. Heřmánek lze zakoupit i v lékárně a ve specializovaných prodejnách.

Heřmánek je jedinečný v tom, že má duté květní lůžko. Sbírá se od května do září, kdy se za slunečného počasí sbírají pouze květy.

Léčivá síla heřmánku:


Heřmánku se přisuzuje téměř všestranné využití. Působí protizánětlivě, mírní křeče, uklidňuje, napomáhá pocení a dezinfikuje sliznici. Proto jej můžeme užívat v podobě čaje při nespavosti, bolestech zubů, horečce, poruchách menstruace a vynechání měsíčků, při nadýmání, průjmech , různých vyrážkách a dokonce i při zánětu nadvarlat, hemoroidů a ulehčuje stolici i přes to, že nemá projímavé účinky.


Cítíme-li se rozmrzelí, nebo naštvaní, určitě bychom si měli uvařit šálek heřmánkového čaje, který uklidní náš hněv. Čaj se připraví tak, že do hrnku nasypeme jednu čajovou lžičku bylinky a zalijeme vroucí vodou. Necháme krátce vyluhovat a pak už si můžeme dopřát voňavý a chutný heřmánkový čaj.

Heřmánek léčí i zevně:


Pokud potřebujeme uklidnit celý nervový systém, pak pomůže koupel z heřmánku. Pomáhá také při stavech vyčerpanosti. Stačí dát dvě hrsti heřmánku do horké vody vyluhovat tak na deset minut, scedit a přidat do koupele. Nezapomeňte však na to, že srdce musí zůstat nad vodou, abychom mu neublížili a tou každé bylinkové koupeli.

Pro krásnou a zdravou pleť nám pomůže odvar z heřmánku, který se připravuje úplně stejně jako čaj, a aby nám déle vydržel, nalijeme do něj šťávu z poloviny citronu.

Účinná je léčba rýmy a nachlazení pomocí inhalace. Do větší misky, nebo malého hrnce nasypeme dvě polévkové lžíce heřmánku s přidáme jednu polévkovou lžíci tymiánu. Zalijeme vroucí vodou a pod ručníkem dvacet minut inhalujeme páry. Podle zkušeností rýma odezní už za čtyři dny a my se tak můžeme radovat z úlevy, kterou nám tato inhalace dodala. 

Mastička z této léčivé bylinky pomáhá při léčení drobných poranění. Můžeme ji použít také na opruzeniny u miminek. Mast je možné si sami připravit z 250 g vazelíny nebo vepřového sádla a dvou hrstí heřmánku. Vazelínu nebo sádlo zahřejeme, přidáme heřmánek a necháme vzkypět, zamícháme, přikryjeme a na noc necháme stát na chladném místě. Ráno směs zahřejeme a přecedíme přes síto, nebo nejlépe přes přírodní plátno. Potom už mast naléváme do skleniček, mističek či kelímků a podle potřeby používáme. Pokud ji vyrábíte ze sádla, je důležité ji uchovávat v chladničce. Tato mast lze však zakoupit v lékárnách a specializovaných obchodech.

Při loupání kůže na rukou a nohou se dobře osvědčil olej, který lze připravit z olivového oleje, lisovaného za studena a čerstvého heřmánku. Heřmánek nasypeme do sklenice a zalijeme olejem tak, aby byl zcela ponořený. Pak sklenici vložíme na 14 dní na teplé místo, nejlépe na slunce. Scedíme a uchováváme v chladničce.

Trochu historie:


Ve starém Egyptě považovali heřmánek za bylinku boha Slunce, protože silně působí proti horečce. 

Dříve se heřmánek využíval hlavně při onemocnění žen. Už její latinský název matricaria odvozen od slova mater, což v překladu znamená matka, tomu napovídá.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Heřmánek léčí nejen děti, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Heřmánek léčí nejen děti.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: heřmánek, léčí, nejen, děti.


×