Brainfood: jídlo, které nastartuje mozek

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Pro podporu činnosti mozku se dají koupit potravinové doplňky v lékárně, které slibují hory a někdy i doly. Sice fungují, často však jen v krátkodobém horizontu. Kdo chce podpořit činnost mozku na delší dobu, měl by raději vsadit na stravu. Proč tedy utrácet peníze za pilulky, když se k lepšímu myšlení můžeme projíst?!

Jídlo pro bystřejší mysl

Správně zvolené potraviny ve stravě mohou podpořit metabolismus mozku a zlepšit tím jeho fungování. Lidský mozek sice tvoří jen 2% hmotnosti celého lidského těla, ke své práci však potřebuje velkou porci energie, a to rovnou 20%, tedy pětinu denní energetické potřeby. Aby se člověk dokázal správně soustředit, potřebuje k tomu pořádný přísun energie. Tu dodají tělu především sacharidy, ale ne ve formě čokoládové tyčinky nebo bonbonů.

Sladkosti, ale například také hroznový cukr, sice dodají rychle energii, působí však velmi krátce, a pak nastává energetický propad. Vhodné je proto volit sacharidy komplexní, které organismus postupně rozkládá a tělo získává energii nepřetržitě a po delší dobu.  

Do čeho se zakousnout?

1. Omega – 3 mastné kyseliny pro odolnější nervy


Tyto důležité nenasycené kyseliny jsou velmi důležitým zdrojem pro výkonnost mozku a správnou činnost nervového systému. Dle vědeckých studií může jejich dlouhodobý nedostatek v těle souviset se vznikem závažných onemocnění, jakými jsou Alzheimerova choroba, demence či mrtvice. Zdrojem těchto kyselin jsou například tučnější ryby jako losos, makrela, sardinky, ale také mořské řasy.

2. Komplexní cukry pro lepší koncentraci

Sacharidy s dlouhým řetězcem, které tělo déle rozkládá, obsahují například celozrnné produkty. Zdrojem komplexních cukrů jsou také luštěniny. Potravina je bohatá na bílkoviny, a protože je tělo pomalu rozkládá, nedochází k prudkému nárůstu hladiny cukru v krvi a rychlé ztrátě energie. Díky obsahu minerálů navíc luštěniny udržují naše mozkové buňky v kondici.

3. Ořechy

Také ořechy jsou cenným zdrojem kvalitních tuků a minerálů. Například malá hrst ořechů či mandlí poslouží jako malá svačinka mezi hlavními jídly a dodá tělu energii i vitamín B, který je velmi důležitý pro správnou činnost nervové soustavy.


  • kešu, para ořechy, lněná semínka, mandle, dýňová semínka, vlašské ořechy


4. Ovoce a zelenina jako zdroj vitamínů a antioxidantů

I některé druhy ovoce a zeleniny jsou doporučované jako tzv. brainfood. Obsahují cenné vitamíny, antioxidanty. Tyto látky pomáhají uvolňovat z těla nebezpečné radikály, které poškozují buňky.

- ovoce -  drobné bobuloviny zejména borůvky, rybíz, brusinky, ostružiny, maliny, dále jahody, jablka, meruňky, broskve, avokádo, švestky, citrusy, banány

- zelenina – především zelené druhy – brokolice, zelí, listová zelenina, cuketa, paprika, mrkev, česnek, cibule

Ořechová náplň  do lineckých košíčků

Ořechová náplň do lineckých košíčků


Ořechy jsou cenným zdrojem kvalitních tuků. Skvěle chutnají třeba jako náplň do košíčků.


Zapečená brokolice s cuketou a špenátem

Zapečená brokolice s cuketou a špenátem


Tento pokrm je na brainfood velmi bohatý. Brokolice, cuketa a špenát patří k potravinám, které podporují činnost mozku.


Krémová dýňová polévka

Krémová dýňová polévka


Krásně oranžovou polévku z dýně lze ozdobit praženými dýňovými semínky. Skvělá ozdoba i potrava pro mozek.


Broskvový koláč se zakysanou smetanou

Broskvový koláč se zakysanou smetanou


Sladké broskve patří především k létu. Výtečné jsou i v podobě lahodného koláče ozdobeného smetanou.


Zelný salát

Zelný salát


Že je zelí příliš obyčejné? Kdepak! Jde o cenný zdroj vitamínů, který dříve zachraňoval životy.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Brainfood: jídlo, které nastartuje mozek, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Brainfood: jídlo, které nastartuje mozek.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: brainfood:, jídlo,, které, nastartuje, mozek.


×