Vlašský ořech, zdravá pochoutka

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Krásný strom, vynikající plody
Vlašský ořech je jeden z nejvíce konzumovaných ořechů v Čechách. Používá se hlavně při pečení koláčů, perníků, dortů a vánočního cukroví. Běžné je u nás i pečivo s ořechovou nádivkou, které je k dostání v každé druhé pekárně. Konzumace vlašských ořechů má dlouholetou tradici, jelikož strom ořešák královský je běžně na zahradách, ale i kolem cest. Vždy platil za příjemné zpestření všedního jídelníčku našich předků. Na dozrání ořechů má velký vliv počasí a od toho se odvíjí i jejich cena.

Ořechy jedinečné pro naše zdraví
Vlašské ořechy obsahují vysoké procento tuků, respektive kvalitních nenasycených mastných kyselin. Z nich stojí za zmínku omega 3 mastná kyselina, která působí proti vzniku aterosklerózy a kardiovaskulárních chorob. U dětí je tako kyselina důležitá pro správný vývoj mozku. Dále obsahují vitamin B1, B6  a E, z minerálů zinek, měď, železo, selen a hořčík, čímž působí pozitivně na naší psychiku. Najdeme v nich také kyselinu listovou a soli. Vlašské ořechy stabilizují krevní tlak, mají antioxidační účinky, udržují zdravé vlasy, pokožku, ale i nehty, dále také udržují nízkou hladinu cholesterolu, posilují střeva a sexuální potenci.

„Vlašáky“ v našem jídelníčku
Vlašské ořechy jsou chuťově vynikající a dají se použít mnoha způsoby. Avšak mnoho lidí je na ně alergických. Samotnou příčinou nejsou přímo ořechy, ale plísně, které pronikají do té nejtenčí slupky na ořechu při špatném skladování. Proto se doporučuje ořechy ukládat do mrazáku a měly by se cca do jednoho roka spotřebovat.
Vlašské ořechy jsou vynikající čerstvé. Pro naše zdraví stačí 5 ořechů denně. Chutné jsou nasekané v ovocných salátech, různých kaších a v pečivu. Můžete například vyzkoušet ovesné sušenky s ořechy nebo kuře s ořechovou nádivkou. Alkoholický nápoj ořechovka také stojí za ochutnání.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Vlašský ořech, zdravá pochoutka, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Vlašský ořech, zdravá pochoutka.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: vlašský, ořech,, zdravá, pochoutka.

Kde najít informace×