Adventní věnec jako symbol pospolitosti. Jak ho letos nazdobit?

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Na přelomu listopadu a prosince začíná advent, který odpočítává dobu do Vánoc. Jedním z nejznámějších symbolů tohoto čtyřtýdenního období je věnec. Nese v sobě symboliku, křesťanské tradice a navíc krásně dekoruje interiéry. Jaká je historie této adventní ozdoby a čím věnec nazdobit?

V posledních dvou měsících roku se nejen brzy smráká, ale i v přírodě je znát, že se ukládá ke spánku. Také naši předkové měli v tuto dobu hotové nejdůležitější činnosti na polích a mohli se věnovat mlácení obilí, úklidu hospodářských stavení i potřebným opravám v domácnosti a na statku. Ženy draly peří, předly a život tehdejších lidí se trochu zpomalil. Doba adventní jim navíc připomínala, že je čeká velký křesťanský svátek – Vánoce.

Advent začíná v neděli

Do předvánočního čtyřtýdenního období se tradičně vstupuje v neděli. Advent tak může začít od 27. listopadu (jak je tomu letos) až do 3. prosince. Sváteční období začíná nedělní bohoslužbou, při níž se zapaluje první svíce na adventním věnci. Svíčky jsou celkem čtyři podle počtu adventních nedělí.

Nazdobené věnce však nezdobí jen kostely, velmi oblíbené jsou i v domácnostech. Nejčastěji se kladou na stůl, kde krásně dekorují a dětem ukazují, kolik času jim zbývá do vytouženého slavnostního večera.


První byl ze dřeva

Zvyk zdobit domácnosti kulatým věncem z chvojí je relativně nový, protože mu ještě není ani dvě stě let. Tradice započala v roce 1839 v německém Hamburku a je spojena s osobou evangelického kněze a sociálního pracovníka Johanna Hinricha Wicherna, který založil výchovný a vzdělávací ústav pro chudé a problémové děti. Jeho svěřenci se učitelů často dotazovali, kdy už budou Vánoce, proto jim pastor vyrobil z dřevěného kola od vozu první adventní věnec. Usadil na něj 19 červených a čtyři bílé svíce. Každý den adventu se zapalovala jedna červená a každou neděli jedna bílá.

Tradice se ujala a později rozšířila i do dalších zemí, jen dřevo bylo nahrazeno chvojím, který je symbolem věčného života. Plameny svíčky připomínají, že světlo vítězí nad tmou a zvěstují příchod Krista. Ani tvar věnce není náhodný. Kruh je brán jako symbol koloběhu života a znak pospolitosti.

Co je letos trendy

Při zdobení této adventní dekorace se fantazii meze nekladou. Podle symboliky by měl být věnec kulatý, povoleny jsou však i věnce jiných tvarů, například hranaté. Dle křesťanské liturgie by svíčky měly být fialové nebo tři fialové a jedna růžová, která se zapaluje jako třetí v pořadí. Populární jsou ale i svíce červené, bílé, zlaté či stříbrné – záleží jen na vašem vkusu.

A jaká trendy vládnou letošní sezoně? Kromě klasických věnců zdobených chvojím, šiškami a sušenými plody jsou nyní v kurzu i věnce dekorované sušenými květy, bylinami a sametovými pentlemi.

Velmi dekorativně vypadají slámové základy zdobené například větvičkami jalovce, bobkového listu či bezinek i s plody. Krásně se na věnci budou vyjímat také snítky bylinek jako jsou šalvěj a rozmarýn.

Ať už zvolíte věnec honosný či minimalistický, je třeba dbát na bezpečnost, aby se z dekorace nestala pohroma v domě.


Zdroj: Český rok od jara do zimy

Vánoční medové perníčky

Vánoční medové perníčky


K adventu patří také pečení vánočního cukroví, například voňavých medových perníčků.


Babiččiny vanilkové rohlíčky

Babiččiny vanilkové rohlíčky


A co teprve vanilkové rohlíčky jako od babičky! Rozplývají se na jazyku jako sněhová vločka.


Svařené víno s pomerančem

Svařené víno s pomerančem


K pečení i dekorování domácnosti tradičně patří i popíjení svařeného vína. Zahřeje po těle i na duši.


Vaječňák - vánoční vaječný likér

Vaječňák - vánoční vaječný likér


Vánoce bez "vaječňáku"? To by šlo jen ztuha! Likér může posloužit i jako skvělý dárek pod stromeček.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Adventní věnec jako symbol pospolitosti. Jak ho letos nazdobit? , je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: adventní, věnec, jako, symbol, pospolitosti., jak, letos, nazdobit?.

Kde najít informace×