Je čas na sklizeň medvědího česneku!
Bylina, kterou se vyplatí sbírat či pěstovat
Medvědí česnek, latinsky Allium ursinum, je vytrvalá bylina s podzemní cibulkou, dorůstá 10-45 cm. Listy jsou podobné konvalince a typická je pro ně česneková vůně. Kvete drobnými, bílými kvítky, jež jsou uspořádány do polokulovitého květenství. Medvědí česnek roste volně v přírodě v lužních lesích s půdou bohatou na živiny, nejvíce se vyskytuje na Moravě. V Evropě ho najdeme od Skandinávie přes Španělsko, Itálii až po Balkán. Tato bylina se dá dobře pěstovat i na zahradě, klidně i mimo záhon v trávě.
Výborně chutná
Medvědí česnek má svěží jemně česnekovou chuť. Je velice dobrý do salátů, na chleba s máslem či lučinou, do bylinkového másla, do zeleninových smoothie, můžete si z něj vyrobit výborné pesto a přidat se dá do různých pokrmů jako vynikající koření – na těstoviny, do rizota, na ryby, sýry, apod. Pokud se vám ho podaří nasbírat hodně, můžete si ho připravit i jako špenát. V malém množství je vhodný i do ovocných smoothie! Fantazii se meze nekladou.
Jedinečný pro naše zdraví!!
Medvědí česnek je vynikající životabudič. Obsahuje totiž vysoké množství vitaminu C, čímž také upevňuje naší imunitu. Z minerálních látek hořčík, vápník a jód. Dále antibakteriální alicin, jenž najdeme i v kuchyňské cibuli a česneku. Ten je obzvláště dobrý při chřipce a nachlazení. Působí proti virům, bakteriím - stafylokokům a streptokokům, proto pomáhá i při léčbě angíny. Pomáhá také likvidovat prvoky trichomony a kandidu, čímž přispívá k léčbě ženských vaginálních obtíží. Dokonce předchází vzniku oparů a podporuje hojení ran. Díky svému obsahu železa je vhodný pro děti, těhotné a sportovce. Medvědí česnek má také detoxikační účinky, takže ho můžete využít při jarní očistě. Pomáhá také při průjmech a vysokém krevním tlaku.

Rozhuda s čerstvým medvědím česnekem
Vynikající pomazánka na čerstvý chléb. Určitě stojí za vyzkoušení.