Kurkuma kouzelné koření z Orientu

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Žlutý zázrak používaný po staletí v tradiční ajurvédské a čínské medicíně. Má protizánětlivé účinky, je výborný antioxidant a podporuje mozkové funkce. Dodává pokrmům svěží vzhled a nezapomenutelnou chuť.

Kurkumu poznáte na první pohled její povzbuzující žlutá barva okamžitě přitáhne váš zrak. Nejčastěji se s kurkumou setkáte v indické kuchyni, kde se do pokrmů přidává již přes 4000 let a je důležitou složkou právě tak známého kari.  V Hindských obřadech symbolizuje slunce, je symbolem prosperity a bohatství. Je jí připisována velká moc a kousky kurkumy se dávají novorozencům kolem krku pro ochranu. Byla a stále je velmi důležitou součástí ajurvédské medicíny, kde je používána jako povzbuzující prostředek.

Blahé účinky na tělo má kurkuma zejména v období detoxikace, používá se při celé škále obtíží. Stimuluje funkci vnitřních orgánů, zejména žaludek, játra, ledviny a žlučník. Patří mezi tzv. hřejivé byliny, podporuje trávení a stimuluje produkci žluči. Proto byste kurkumu měli zařadit do svého jídelníčku.


Z kurkumy si můžete připravit např. výbornou limonádu, kterou popíjíte každé ráno, nejlépe na lačno. Přidáním do pokrmů z luštěnin snižuje nadýmání.  Kurkuma je jedním z nejvýraznějších přírodních barviv a používá se nejčastěji na barvení rýže, omáček, polévek, těstovin i dezertů. Zařazením kurkumy do vašeho jídelníčku vykouzlíte nezapomenutelnou a jedinečnou chuť vašich receptů. Přinášíme hned několik tipů co si můžete doma snadno připravit.

Kokosové vegan kari

Kokosové vegan kari


Pokud máte rádi bezmasá jídla, kokosové vegan kari vás nadchne. Recept je vhodný i pro vegany a podobné lidské bytosti :)


Kari kuře v kokosovém mléce

Kari kuře v kokosovém mléce


Toto kuře je hotové asi tak v 35 minutách. Když je hotovo, tak můžeme podávat s rýží nebo zeleninou.


Jednoduchá paella s mořskými plody

Jednoduchá paella s mořskými plody


Paella je vlastně takové španělské rizoto. Populární a voňavé jídlo z jednoho hrnce se spoustou exotických chutí.


Čočková polévka s kari

Čočková polévka s kari


Skvělá čočková polévka na indický způsob z červené čočky a s kari. Zdraví z dálného východu.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Kurkuma kouzelné koření z Orientu, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Kurkuma kouzelné koření z Orientu.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: kurkuma, kouzelné, koření, orientu.

Kde najít informace×