Sdílet:

Kouzelné bylinky

Hana R.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Asi každý má svůj oblíbený bylinkový čaj, který si vaří při nachlazení, když nemůže usnout nebo pro uklidnění. Ale málokdo z nás ví, že existuje spousta dalších bylin, kterými můžeme prospět svému tělu mnohem častěji, než to děláme.

Velmi zajímavý pořad České televize každou neděli v podvečer je o bylinkách, jak je už zřejmé z názvu. Díky němu zjistíme, že bylinky mohou a možná by měly, zasahovat do našeho života mnohem víc. Moderátorkou pořadu je Simona Tancerová. Je to žena, která toho ví o bylinkách opravdu hodně.

Původně diplomovaná zdravotní sestra procestovala kus světa a nakonec v Austrálii studovala čtyři roky ve škole přírodních terapií, udělala si masérský kurs zenshiatsu a začala tam cvičit jógu. Po návratu do Čech vystudovala tradiční čínskou medicínu a od čínských bylinek se rychle dostala k bylinkám místním. Založila si bylinkovou zahradu v jižních Čechách, kde bylinky pěstuje, připravuje z nich čajové směsi, masti, oleje a hlavně je používá v kuchyni. Její zahrada je otevřena pro veřejnost, pořádá zahradnické kurzy a bylinářská setkání.

Když začala Česká televize vysílat pořad Kouzelné bylinky, stala se jeho moderátorkou. Dnes, kdy všichni hledáme zdravý způsob života, kdy nám záleží na našem zdraví a vzhledu, kdy se snažíme při každodenním pracovním vypětí a stresu najít způsob jak svému organizmu dopřát vše co mu patří a co by mu mohlo chybět, kdy užíváme spoustu léků na spoustu chorob, kdy mučíme svá těla v posilovnách, je dobré vědět, že máme na dosah ruky něco, co nám může v tomto našem úsilí velmi pomoci a že je vlastně docela jednoduché pomocí bylinek dopřát našemu organizmu přesně to, co zrovna potřebuje.

A o tom všem tento pořad je. Seznámí nás nejen s bylinkami, z nichž velkou většinu jsme ani neznali, ale pomůže nám trochu se zorientovat v tomto, doslova kouzelném, světě rostlinek, které mají tu moc a sílu uzdravovat naše tělo a mysl. Dozvíme se jak a jaké bylinky sbírat, jak je sušit a skladovat. Můžeme se tu naučit jak bylinky pěstovat, jak si založit bylinkový záhon. Zjistíme, jakými bylinkami oživit náš jídelníček, jaké používat do koupelí, jaké do čajových směsí. Dozvíme se například, jaké bylinky nám pomohou snášet útrapy rakoviny, které jsou užitečné při nemocech srdce a cév, co je pro nás dobré, chceme-li podpořit lymfatický systém, nebo jaké bylinky se hodí při nemocech kůže.

Moderátorka, nebo některý z respondentů, kteří v pořadu také vystupují, nám přiblíží, jak správně provedenou masáží prospějeme svému tělu, ale dozvíme se i důležitou věc, že ne každá bylinka je dobrá pro každého a stejně jako ve všem, i tady je důležité se raději poradit s odborníkem, pokud se ve světě bylin příliš neorientujeme. Zjistíme, že kombinací bylinné kůry a jídelníčku ušitého na míru můžeme zhubnout a získat ztracenou energii. Dozvíme se o čtyřech základních konstitučních typech podle tradiční čínské medicíny a mnoho a mnoho dalšího.

V pořadu Kouzelné bylinky se tedy setkáme také s lékařkou celostní medicíny, zahradníkem, botanikem, léčitelkou a bylinářkou, lektorkou zdravého vaření, lékárnicí, odborníkem na tradiční čínskou medicínu a dalšími odborníky. Mezi spoustou nových informací a zážitků si můžeme i zapsat recept na zdravé jednoduché jídlo, které rozhodně nezatíží náš organizmus, jako je třeba Kičrí, což je indické jídlo z rýže a luštěnin.

Znovu si potvrdíme z úst odborníků, že možná nejdůležitější věcí v našem stravování je vyhledávat kvalitní potraviny a že spojením zdravého jídla a přiměřeného pohybu uděláme pro své fyzické a duševní zdraví maximum. A kouzelné bylinky nám v tom snažení mohou rozhodně pomoci.

Zdroj fotografií: Facebook.com

Odkazy na tématické stránkySdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Kouzelné bylinky, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Kouzelné bylinky.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: kouzelné, bylinky.

Kde najít informace×