Vánoční úklid? Nezapomeňte na největší přenašeče bakterií!

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Že marně přemýšlíte, které to tak asi jsou? Drhnete denně toaletu, leštíte vanu, sprchový kout a umyvadlo i dřez se u vás leskne tak, že by se z něj, stejně jako z podlahy, mohlo jíst? Gratulujeme, jste očividně skvělou hospodyňkou, ale pozor! Největší přenašeči bakterií a potencionálního nebezpečí pro vaše zdraví jsou záludní a ukrývají se úplně někde jinde!

Nebezpečí číhá všude, sterilní prostředí však také není zdravé

Udržování domácnosti v čistotě je velmi důležité, nebezpeční mikrobi, bakterie, viry i plísně číhají doslova na každém kroku a je tak důležité myslet i na místa a věci v našich příbytcích, které by nás ani nenapadly, že mohou být pro naše zdraví potencionální hrozbou. Rozhodně však nemusíte zoufat, když každý den nestihnete celý byt proběhnout s desinfekčním přípravkem v ruce. Nadměrný úklid a přehnaná čistota s desinfekcí je stejně nebezpečná, jako chronický nepořádek. Netrapte se, že váš domov není sterilní – však nebydlíte v nemocnici – jen se při úklidu zaměřte i na často opomíjené součásti našich životů!

Matrace - místo pro zasloužený spánek


Tak rádi se v ní oddáváme lenošení, sladkému spánku i milostným hrátkám a přitom ji často sdílíme i s kolonií neoblíbených živočichů, leckdy také zmiňovaných bakterií a mikrobů. Matrace – ať ta v ložnici či v obývacím pokoji na pohovce - je přímo rájem pro okem často neviditelné potvůrky, proto je pravidelná péče o matrace velmi důležitá. Obzvláště roztoči to ve vaší matraci umí pořádně roztočit a tak je velmi důležité nejen matraci pravidelně větrat, ale nejlépe také vysávat. Pokud si pořizujete matraci novou, rozhodně vybírejte takovou, která má vyměnitelný potah, který umí roztoče i mikroby odlákat a nedat jim šanci. Velmi důležité je také pravidelně převlékat povlečení a prostěradla!

Klávesnice – spojení s moderním světem

Čistíte stůl na kterém klávesnici či notebook máte, ale kdy vás napadlo pořádně podrobit očistě samotnou klávesnici, dotykovou obrazovku tabletu nebo dokonce mobilní telefon? Jen si představte co vše ulpí na vašich prstech a přenese se následně na klávesnici. Kromě potu, prachu a občasných drobků jsou to mraky mikrobů i bakterií, o virech ani nemluvě. Proto i svou klávesnici a další technologické vychytávky, které patří k moderní době, pravidelně podrobte očistě. V případě klávesnice stačí tampón s technickým lihem a mravenčí práce :).

I když máte myčku, určitě v kuchyni vládne i houbička na nádobí

Houbička či hadřík na nádobí se najde v každé domácnosti. I když máte myčku, vždycky potřebujete přetřít stůl, kuchyňskou linku nebo ručně opláchnout pár hrníčků či lžiček. Houbička na nádobí je přitom největším přenašečem bakterií v domácnosti vůbec a funguje doslova jako jejich líheň. Vlhko, teplo, i nepatrné zbytky potravy – to je panečku ráj. A to, že používáte i drahý mycí přípravek jejich rej vůbec nezastaví. Občas můžete houbičku vložit do mikrovlnky na nejvyšší výkon na pouhou minutu, povařit v hrnci v solném roztoku nebo vůbec nejlépe pravidelně jednou měsíčně ji vyměnit za novou. A pravidelně měňte i utěrky na nádobí!

Zubní kartáček pečuje o váš chrup i zdravý dech

Kdo by to byl řekl, že i v takové pomůcce, které vděčíme za čistou dutinu ústní a svěží dech se tak rádi usídlují viry, bakterie a mikroby. I když jej pravidelně oplachujete, vůbec vám to nepomůže. Jen si to představte – kartáček máte na umyvadle, kde si umýváte ruce, při čemž bakterie si ve vzduchu poletují jak chtějí. Sem tam si kýchnete, zakašlete a k tomu máte-li toaletu spojenou s koupelnou a při splachování nejste zvyklí sklopit prkýnko – všechny bakterie si to sviští vzduchem až k vašemu kartáčku. Proto neváhejte zainvestovat a zubní kartáček klidně vyměňte dřív než za doporučované tři měsíce.

Přeborníci v čistotě - myčka na nádobí i automatická pračka

I když pečují o naše nádobí a svršky, které jsou díky nim vždy čisto-skvoucí a plné vůně, samotná pračka i myčka na nádobí ve svých útrobách ukrývá nevábný obsah plný bakterií. Jak z našeho těla v případě pračky, tak zbytků jídla v případě myčky. Bakterie a mikroorganismy se s oblibou usazují uvnitř a kupodivu je nedokáže odstranit ani prací prášek ani tablety do myčky. Je tak velmi důležité pračku i myčku pravidelně podrobit očistě za pomocí speciálních přípravků k tomu určených. Nechcete-li utrácet velké peníze a zároveň se chcete chovat ekologicky, stejného výsledku dosáhnete pomocí kuchyňského octu či jedlé sody.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Vánoční úklid? Nezapomeňte na největší přenašeče bakterií!, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: vánoční, úklid?, nezapomeňte, největší, přenašeče, bakterií!.

Kde najít informace



×