Magnesium - důležitý minerál a přitom tak deficitní…

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Hořčík neboli magnesium je minerál, který je nezbytný pro správnou funkci nervového systému. Nedostatek hořčíku má skoro každý Čech a to může mít velmi zásadní vliv na váš psychický i fyzický stav.

Deficit hořčíku

Zhruba každý Čech se potýká s nedostatkem hořčíku, je to dáno jeho nízkým obsahem v potravinách. Což zapříčiňují moderní postupy při pěstování plodin a hlavně kvalita půdy. Zásadní vliv na nedostatek hořčíku má nadměrná konzumace cukrů, obilovin, alkoholu, velký fyzický výkon, stres, nadužíváním léků a současný hektický životní styl. Dlouhodobý nedostatek hořčíku je přitom spojován s řadou velice závažných onemocnění jako je osteoporóza, chronický únavový syndrom, anémie, deprese, včetně s tréninkem spojeného syndromu přetrénování.

Úbytek hořčíku a sport

Zejména u pravidelně sportujících lidí je hořčík nedostatkový minerál. Magnesium lze jednoduše nazvat jako minerál sportovců, protože zásadně snižuje míru únavy a vyčerpání. Zásadně přispívá k elektrolytické rovnováze, k normálnímu energetickému metabolismu, k udržení dobrého stavu kostí i ke kvalitní činnosti svalů. Ať už jste amatérský sportovec nebo profesionál, hořčík jako doplněk stravy byste měli zařadit do své denní rutiny.

Potraviny s obsahem magnesia

Luštěniny
Semínka
Cereálie
Banány
Zelená listová zelenina
Avokádo
Borůvky
Broskve
Datle
Hrušky
Jablka


Kvalitní formy magnesia

Asi nejefektivnější formou magnezia, která působí na nejvíce úrovních a může ji užívat každý, je Magnesium bisglycinate (bisglycinát hořečnatý), tedy magnesium navázané na aminokyselinu glycin (chelátová forma). Tato forma má totiž vysokou vstřebatelnost a využitelnost. Velmi zásadní je to, že není projímavá a tělo ji využívá preferovaně ve svalech, srdci a játrech, tedy tam, kde se ostatní formy dostávají pouze obtížně a přitom tam je magnézium nejvíce potřeba. Při doplňování magnesia, je třeba brát zřetel, jestli vaše tělo má dostatek vitamínu B6. Tedy nejlepší formou jak doplnit tento pro naše tělo zásadní minerál, je doplnit jeho příjem o vitamin B6.

Tip: Někdy se stává, že tělo nedokáže vstřebat magnesium z doplňků stravy ze syntetické formy, jedná se například o pyridoxin HCl.

Smoothie s datlemi

Smoothie s datlemi


Jednoduchá vydatná snídaně s obsahem magnezia.


Hruškovo avokádové smoothie

Hruškovo avokádové smoothie


Horké letní počasí si žádá lehké snídaně ze sezonních potravin.


Zdravý nápoj s chia semeny

Zdravý nápoj s chia semeny


Nakopněte se ráno tímto zdravým chia nápojem.


Banánový koktejl

Banánový koktejl


Osvěžující banánový koktejl, který vás zároveň i zasytí.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Magnesium - důležitý minerál a přitom tak deficitní…, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: magnesium, důležitý, minerál, přitom, tak, deficitní….

Kde najít informace×