Jídlem k posílení imunity dětí

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Je vaše dítě často nemocné?
Pokud ano, určitě stojí za to zamyslet se nad stravou dítěte. Zde totiž často bývá tzv. zakopán pes. Samozřejmě, dobrá imunita neleží jen na jídelníčku, ale jedná se hned o několik faktorů, které ji ovlivňují. Můžeme zmínit genetický základ, alergie, závažné onemocnění, vliv má také psychická disharmonie a nedostatek odpočinku. Ačkoliv vše je důležité a souvisí to spolu, stravou se dá dokázat mnoho. Zkuste se zamyslet nad jídelníčkem vašeho dítěte – samozřejmě mimo školku, školu. Co dítěti připravujete za jídla? Co pijí? Co si dávají k svačince nebo když mají na něco chuť?

Vezmeme to popořadě
Pokud je to možné, je mateřské mléko to nejlepší co matka svému dítěti může nabídnout. Kojení je ten nejlepší základ do života. V mateřském mléce jsou všechny živiny potřebné pro správný růst a vývoj dítěte. Pediatři ani odborníci se neshodují na správné délce kojení. Avšak přibližně od půl roka se začíná zkoušet strava – zelenina, ovoce, později maso…atd. Zde je dobré suroviny si vybírat, nejlépe v BIO kvalitě a příliš dlouho a prudce je nevařit. Dobré jsou parní hrnce a samozřejmě domácí výroba. Kupované výrobky vám nikdy nezaručí kvalitu, která je garantována na obale – viz kauzy se škodlivým složením přesnídávek, kaší, apod. Přesnídávky se také dají snadno vyrobit doma, které na rozdíl od kupovaných nebudou obsahovat tolik cukru a různých aditiv. Určitě je dobré se vyvarovat sladkých čajů, slazených nápojů a slazených mlíček. Také sladké pečivo v podobě buchet a koláčků není zdravá svačinka, to samé platí o Brumících, Kinder pochoutkách, apod., které obsahují vysoké množství cukrů, tuků, ale i soli.

Jak posílit imunitu?
Mnoho maminek si myslí, že stačí dítěti nabízet čerstvé ovoce a zeleninu. Samozřejmě, je to správně, ale chce to i trochu víc. Důležité jsou také minerální látky, vláknina a enzymy. Platí pravidlo, že nejlepší je nabízet zdejší potraviny, které v České republice dozrávají. Dovážené ovoce a zelenina, bývají sklízené nezralé a často jsou ošetřovány chemicky. Pravdou je, že např. kiwi a citrusy jsou dobrým zdrojem vitaminu C. Zde platí pravidlo, nic se nesmí přehánět. Ale možná jste nevěděli, že bohatým zdrojem vitaminu C jsou brambory (nejlépe vařit ve slupce a vložit do vroucí vody, ne do studené), zelená nať – jako je petržel, libeček, pažitka, řeřicha, aj. Přes zimu je dobré vařit šípkový čaj a dávat dětem rakytník v jakékoliv podobě. Pokud bychom se vrátili k minerálním látkám a vláknině, je dobré do jídelníčku zařadit luštěniny, jáhly, oříšky, ovesné vločky, špaldu, celozrnné pečivo, žitný kvasový chléb a z mléčných výrobků např. kozí sýry, kozí jogurty a kefírová mléka.


V dnešní době je v obchodech k sehnání opravdu mnoho druhů potravin a je jen na nás jakým směrem se vydáme. Z toho co dětem na talíři dáme, z toho budou čerpat živiny pro svůj růst, vývoj a pro své zdraví. Tak není dobré to podceňovat.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jídlem k posílení imunity dětí, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Jídlem k posílení imunity dětí.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: jídlem, posílení, imunity, dětí.


×