Naučte své děti vařit - získají tak povědomí o zdravých potravinách...

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Čím dříve začnete své děti učit základy vaření, tím dříve začnou získávat přehled v rozličných potravinách a budou později schopny si vybírat ze zdravých surovin. Lidé kteří se učili vařit v dětství s oblibou vaří nejen pro sebe, ale i pro druhé.

Vaření si pečlivě naplánujte

Vaření s dětmi si naplánujte na den, kdy máte hodně času, před vařením byste měli být dostatečně odpočatí. Připravte se na to, že dítě se bude s velkou pravděpodobností chovat jinak, než jste si představovali, bude například pomalejší a nemotorné. Děti se běžně zaseknou na některé činnosti ve chvíli, kdy se vám to nejméně hodí, s vysokou pravděpodobností nebo něco vylije.

Předem si promyslete co budete vařit a zvažte jakou činnost budou děti vykonávat. Děti by měli pořád něco dělat, aby se nezačaly nudit a v kuchyni nepřevládla anarchie. Zvolte recept podle toho v jaké věku jsou vaše děti, také pro ty nejmenší se dá najít ta pravá aktivita – třeba držení síta, nalévání medu do těsta nebo zdobení sušenek čokoládou. Pokud vaříte s opravdu malými dětmi, zvolte recept s krátkou dobou přípravy, jako je například ovocný salát nebo sušenky.

Zachovejte chladnou hlavu

Vaření s dětmi je pokaždé jiné a důležité je, abyste zachovali chladnou hlavu a dokázali pružně reagovat, i když se zrovna něco nepovede. Důležité je si uvědomit, že dospělí lidé sledují cíl vaření, kdežto děti fascinuje cesta. Je tedy dost možné, že se vaše dítě zasekne v nějaké fázi vaření, bude jí fascinováno a nebude se chtít posunout k dalšímu kroku.


Dítě by rozdělanou činnost mělo dokončit, stejně jako po sobě uklidit, ale nebude to pro něj nikdy tak zajímavé a samozřejmé. Staňte se pro své děti inspirací a motivujte je k dokončení jejich cesty, ukažte jim pozitiva, která je v cíli čekají.

Malý šéfkuchař

Jakmile si děti osvojí základní postupy vaření, můžete z dětského vaření udělat pravidelnou událost. Děti si velmi rychle zvyknout na tuto tradici a budou se intenzivně těšit na den, kdy budou zase nosit čepici šéfkuchaře. Díky pravidelnému vaření v dětech vypěstujete povědomí o všech surovinách a skladbě zdravého jídelníčku.

Cukeťáky

Cukeťáky


Dietnější verze tradičních bramboráků.


Špagety s masovými koulemi

Špagety s masovými koulemi


Špagety s masovými koulemi v rajské omáčce, to je už téměř klasika.


Cuketová buchta

Cuketová buchta


Vláčná litá cuketová buchta na plech. Připravte si tento jednoduchý dezert ze sezónních surovin.


Zapečená cuketa se zeleninou a uzeným tofu

Zapečená cuketa se zeleninou a uzeným tofu


Letní zeleninové jídlo, které můžete servírovat samostatně nebo s bramborami.


Hrnková bábovka

Hrnková bábovka


Hrnková bábovka je jednoduchý moučník, který zvládne upéct úplně každý.


Hrnková bublanina

Hrnková bublanina


Hrnková bublanina je rychlý a snadný letní moučník.


Kuře v Setonově hrnci

Kuře v Setonově hrnci


Pojďte si při vaření užít trochu dobrodružství a připravte si takzvané kuře v jáměSdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Naučte své děti vařit - získají tak povědomí o zdravých potravinách..., je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:×