Co někoho nepálí, jinému může nehezky zavařit

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Šifry na obalech speciálních potravin?

Nákup potravin zvládne každá hospodyňka. Co ale když dostane za úkol připravit pokrm pro celiaka nebo člověka s bezlaktózou dietou? Hospodyně se najednou ocitá před regály a lupou v ruce studuje složení surovin. V jejich výběru by jí měly být nápomocné symboly signalizující vhodnost jednotlivých výrobků pro danou dietu. Pomáhají nebo spíš matou?

Celiakie je autoimunitní onemocnění, které si vyžaduje celoživotní dodržování bezlepkové diety. Postižený se musí striktně vyhýbat potravinám s obsahem lepku a nakupovat přirozeně bezlepkové produkty nebo potraviny speciální, upravené podle potřeb postižených. Dnes je těchto speciálních produktů na trhu celá řada, jen je někdy trochu problém je mezi ostatními výrobky identifikovat.

V hledání by měly napomoci symboly. Piktogram s přeškrtnutým klasem, nápis „Gluten-free“ i jiné značky zdobí obaly napříč sortimentem. Problém je nejednotnost označení i možná záměna značek označujících potraviny bez lepku s označeními pro biokvalitu nebo garanci původu potraviny.


Mnohým výrobcům jde o atraktivní vzhled prodávaného výrobku. Ve snaze přesvědčit zákazníka, že právě jejich produkt je ten nejlepší s logy garance kvality nešetří. Pro hezký vzhled se dodnes na bezlepkových potravinách objevuje hned několik různých piktogramů, které se mohou více či méně podobat i jiným značkám. Přitom záměna výrobku může postiženému zdravotně uškodit.

Pro koho to může být problém?


Správné vybrání potraviny není důležité jen pro konečného strávníka, který si během života vytvoří o vhodných potravinách dostatečně silné povědomí. Přehledné označení může být zásadní i pro prodejce nebo distributora. Pokud totiž prodejce špatně zařadí potravinu jako bezlepkovou do regálů svého obchodu nebo systému svého e-shopu, může tak poškodit své zákazníky.

Znalý bezlepkář si pravděpodobně všimne nevhodné potraviny, ale někdo, pro koho je bezlepková dieta novinkou bude spíše vkládat důvěru v správné zařazení potraviny. Maminka bezlepkového dítěte s dobrým zrakem má možnost si přečíst přesné složení potraviny a prostudovat piktogramy, co ale babička, která chce svému vnoučeti připravit bezlepkovou bábovku a na drobná písmena a titěrné niance v označeních už dobře nevidí?

Pomoc těm, pro které je speciální strava jedinou léčbou


Samozřejmě není možné na každé potravině uvádět velkými písmeny veškeré alergeny, ale sjednocení piktogramů u bezlepkových nebo jiných speciálních potravin by usnadnilo život nejen celiakům.

Přeškrtnutý klas není špatně zvoleným symbolem, jen v různých barevných a grafických úpravách poněkud nejednotný. Věnovat jeho grafické úpravě trochu pozornosti může pomoci velké skupině lidí, pro které jiná léčba než správná strava neexistuje.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Co někoho nepálí, jinému může nehezky zavařit, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: někoho, nepálí,, jinému, může, nehezky, zavařit.

Kde najít informace×