Tipy na dokonalou štědrovečerní večeři…
Nejslavnostnější večeře v roce se velmi rychle blíží. Přinášíme tipy jak co nejlépe připravit vrchol Štědrého dne. Užijte si s rodinou tyto výjimečné okamžiky plné lásky a štěstí.
Sedm chodů
Štědrovečerní večeře se tradičně skládá hned ze sedmi chodů, přesně podle dnů v týdnu. Na stůl patří zejména pecen chleba, cukroví nebo jablečný štrůdl, toto jsou první dva chody. Je dobré dodržovat klasickou posloupnost servírovaných chodů - předkrm, polévka, hlavní chod, dezert a pak něco na zakousnutí k vínu (sýr, paštika, apod.). Výběr posledního chodu záleží na hospodyňce.
Dodržujte tradice
Od rána se celá rodina poctivě postí, aby viděli zlaté prasátko. V kuchyni se však připravuje slavnostní večeře, na kterou přichází čas s příchodem první hvězdou na nebi. Dodržujte nádherný zvyk prostřeného prostředního místa pro náhodného kolemjdoucího. Tento zvyk vychází z pověry, že počet stolovníků by měl být vždy sudý. Na Štědrý večer obchází smrtka stoly a tam, kde napočítá lichý počet účastníků, se během příštího roku vrátí.
Po večeři si každý u stolu rozkrojí jablko, aby věděl kolik štěstí ho čeká příští rok. Potom se lije olovo a svobodné dívky házejí střevícem. Tradičních obyčejů je však mnohem více, ale záleží na každém, které budete praktikovat.
Štědrovečerní tabule
Prostřený stůl k této významné události by měl odrážet sílu a krásu celého večera. Zásadní je ubrus, který dodá štědrovečerní tabuli slavnostní nádech. Klasicky se používá bílý nebo krémový ubrus z bavlny saténu nebo damašku. Ubrus by měl přesahovat hranu stolu o 20 až 30 centimetrů, aby se nesmekal ani nepřekážel. Na ubrus se pokládá napron ve tvaru čtverce, případně běhoun a látkové ubrousky pro každého.
Barva ubrousků může být výraznější a měla by barevně ladit se zbytkem výzdoby. Slavnostní atmosféru vykouzlíte tradiční bílou, zelenou či červenou barvou. Dále by stůl měly zdobit symboly Vánoc jako jsou jmelí, větvičky jehličí. Na stůl rozložte také peníze, aby se příští rok všichni měli dobře. Nezapomeňte na adventní svícen se zapálenou svíčkou a živé květy.
Před jednoho hosta nedávejte více než dva talíře položené na sobě. Základ představuje podkladový neboli klubový talíř a mezi talíře položte papírový ubrousek. Na stůl patří maximálně tři sklenice pro jednu osobu: zpravidla na nealko nápoj, pivo a víno. Vše ostatní včetně přípitku se podává zvlášť. Příbory pokládejte směrem od talíře v pořadí, v jakém budou následovat chody, k nimž patří.
Vstávání od stolu
Tradičně se na přípravě jídla podílí celá rodina, ale nakonec jídlo servíruje paní domu zatímco pán servíruje pití. Nic zlého se nestane když tito dva odejdou od stolu, nicméně by se to nemělo dít příliš často. Naopak jako velký prohřešek se vnímá, když někdo dojí dříve a hned odchází třeba ke stromečku. Vánoce totiž nejsou o stromečku a dárcích, ale to, že se rodina společně sejde u stolu. Pokyn k ukončení večeře, a tedy odejití od stolu, by měla dát hostitelka či hostitel poté, co poslední hodující odloží příbor.
Nepečené cukroví ze sušeného ovoce
Nepečené cukroví ze sušeného ovoce dokáže připravit i úplně nezkušený kuchař.
Fiskesuppe - krémová rybí polévka
Fiskesuppe je výtečná rybí polévka, která vás příjemně zahřeje v sychravém počasí.
Tradiční česká vánočka
Který recept na vánočku je ten ideální právě pro vás? Skoro každá rodina má svůj (tajný) recept, který každoročně již po několik generací uplatňuje.
Bylinkový bramborový salát
Bylinkový bramborový salát je odlehčená verze klasického bramborového salátu