Top 5 tipy jak poznáte, že vašemu tělu chybí vitamíny a minerály…
Poradíme vám jak rozpoznat, že vašemu tělu chybí nezbytné vitaminy a minerály. Rozpoznat deficit některých zdraví prospěšných látek v organismu může být někdy obtížné, že nám chybí se někdy dozvíte až v okamžiku, kdy se to podepíše na vašem zdraví.
Oční a kožní problémy
Kromě celkové únavy, kterou při nedostatku vitaminu A můžete pociťovat, můžete mít také problém se zrakem (šeroslepost, zánět spojivek, suché oči). Pokud trpíte kožními problémy, může to být také díky deficitu vitaminu A, můžou se vám na pokožce objevovat stařecké skvrny, ekzém a šupinky. Objevit se mohou také zažívací problémy jako jsou průjmy a nechutenství nebo zvýšená náchylnost k infekcím dýchacích cest. Vitamin A totiž zásadně pomáhá k rychlejšímu hojení ran, podporuje imunitní systém a posiluje zrak.
Zdroj vitaminu A: rybí tuk, mrkev, špenát, kapusta, zelí, brokolice, dýně, máslo.
Krvácení ze sliznic a deprese
Je nejčastěji spojeno s nedostatkem vitaminu C, který je pro naše tělo nesmírně důležitý. Jedná se o velmi silný antioxidant, který funguje jako prevence proti srdečnímu onemocnění, astmatu a nachlazení. Vitamin C zároveň pomáhá s dobrou regenerací a jeho nedostatek se může projevovat zhoršeným hojením ran, krvácením z nosu, vysokým krevním tlakem, křečovými žilami, nadváze, zvýšené únavě a zhoršené psychiky.
Zdroj vitaminu C: šípky, citrusové plody, papriky, jahody, brokolice, brambory, zelí, petržel, rakytník.
Měknutí kostí a psychické problémy
Vitamin D nejčastěji získáváme ze sluníčka a jeho deficit lze rozpoznat až po delší době, a právě proto jsou následky jeho nedostatku mnohem závažnější. To se nejčastěji projevuje měknutím kostí, kožními problémy, zvětšenými klouby, krátkozrakostí, svalovou slabostí a vypadáváním zubů. Nejčastěji nedostatek vitaminu D stojí za častými nervovými potížemi, pesimismu, depresím a poruchám spánku.
Zdroj vitaminu D: játra, mořské ryby (rybí tuk), vejce, máslo.
Únava, závratě a dušnost při námaze
Tyto obtíže jsou spojovány s nedostatkem železa. Pokud je vaše strava dostatečně pestrá, tak byste měli mít dostatečnou denní dávku železa zajištěnou. S jeho nedostatkem jsou nejčastěji spojovány ženy, které s tímto problémem potýkají nejčastěji při menstruaci, těhotenství a po porodu, dále malé děti nebo senioři. Nejčastěji důsledek nižšího počtu červených krvinek a nižší hladinu hemoglobinu, nejčastěji se to projevuje únavou, slabostí, nedostatečným okysličením krve, závratěmi a poruchami soustředěnosti. Velmi častým příznakem je také příliš bledá pokožka, anémie a dušnost při námaze.
Zdroj železa: ořechy, semínka, játra, žloutky, melasa, meruňky, švestky, červená řepa, brokolice
Úbytek svalové hmoty a oslabení imunity
Bílkoviny jsou pro naše tělo základním stavebním materiálem a jejich nedostatek může být pro tělo ohrožující. Nedostatek bílkovin se může nejčastěji projevit úbytkem svalové hmoty, oslabením imunitního systému, lámáním nehtů, otoky, únavou, apatií i depresemi. Bílkoviny by měly zaplnit zhruba 30 % z celkového denního příjmu potravin. Z celkového množství přijatých bílkovin by pak měly být 2/3 rostlinného a 1/3 živočišného původu.
Zdroj bílkovin: maso, vejce, ořechy, mléčné výrobky, sýry, luštěniny, sója, tofu.