5 mýtů o hygieně v domácnosti

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Čistota půl zdraví, to nám bylo vštěpováno už od dětství a téma hygiena je dnes aktuálnější než kdy dříve. A není divu, když kolem krouží strašák jménem koronavirus. Mýt si pečlivě ruce je dnes pro většinu lidí samozřejmostí, jak ale pečovat o domácnost, aby se nestala líhní nežádoucích bakterií? Kolem tématu hygiena v domě se rojí mnoho mýtů a na některé z nich si v tomto článku posvítíme.   

1. Kuřecí maso je nutné před vařením umýt

Syrové maso z kuřete, krůty, kachny i husy, může být domovem bakterie Salmonely, která způsobuje nepříjemná průjmová onemocnění. Proto se může zdát, že mytí masa před tepelnou úpravou dává smysl, ale opak je pravdou! Při umývání drůbeže pod proudem vody dochází k rozstřikování jednotlivých vodních kapek do okolí, a ty již mohou být bakterií kontaminovány. Důsledek? Salmonela osídlí dřez i jeho okolí. Mnohem lepší je maso co nejrychleji po vybalení opéct na rozpálené pánvi, a tím riziko nákazy eliminovat. 

2. Podlahy i plochy v bytě je třeba umývat teplou vodou

Další z mýtů, který je dobré upřesnit! Pro úklid domácnosti, zejména vytírání, často používáme teplou nebo dokonce horkou vodu, protože máme pocit, že díky ní uklidíme lépe. Sice to zní logicky, ale pravda leží trochu někde jinde. Mnoho čistících prostředků je totiž určeno pro mytí studenou vodou a již při nízkých teplotách vody spolehlivě zbaví plochy nečistot i bakterií. Když je však použita voda teplá nebo horká, může se stát, že výsledek úklidu nebude tak uspokojivý jak se očekávalo a navíc je to nešetrné k přírodě.

3. Nejšpinavější místo v bytě je toaleta

Většina z nás by označila záchod za bakteriemi nejkontaminovanější místo v domácnosti, ale i v tomto bodě jde o mýlku. Bakteriím totiž vyhovuje teplo, vlhko a tyto parametry záchodové prkénko nesplňuje. Které místo je tedy z hlediska nákazy mnohem více nebezpečné? Je to kuchyně! Konkrétně pak houbička na mytí nádobí a utěrka. Vlhké, teplé prostředí, v němž se nacházejí i zbytky jídla, je ráj bakterií. Ty se na takovém místě velmi snadno množí a některé studie ukazují, že se tak děje až mnoho stonásobně rychleji než na toaletě. 


4. Antibakteriální čistidla jsou pro domácnost nejlepší

Tlak na hygienicky čisté domovy je nyní díky pandemii koronaviru opravdu velký a nabídka antibakteriálních přípravků pro úklid domácnosti je velmi pestrá. Jejich nákup se zdá být smysluplný, ale kdy k němu doopravdy přistoupit, a kdy je lepší spolehnout se na běžné nebo přírodní produkty? Antibakteriální přípravky jsou primárně určené pro medicínská zařízení, protože radikálně eliminují nejen škodlivé ale i tzv. prospěšné bakterie. Jejich používání v běžné domácnosti by tak nemělo být příliš časté, protože je to zbytečné, narušuje to přirozenou rovnováhu mikroorganismů, a také je to značně neekologické. Většina bakterií v bytě či domě totiž není zdraví škodlivá a bohatě na ně stačí obyčejné přípravky, třeba octová voda. 

5. V mrazáku se spolehlivě zničí bakterie

Mnozí lidé žijí v přesvědčení, že nízká teplota v mrazáku, která dosahuje až -18°C, ničí bakterie ve zmraženém mase i zelenině, a ty pak lze bez obav a opatrnosti dále používat. I tento mýtus je však chybný. V mrazáku se sice značně zpomalí životní procesy většiny bakterií, ale k jejich úplné likvidaci ale nedojde. Jakmile se potraviny rozmrazí, bakterie se proberou ze spánku k životu a začnou se opět vesele množit. K tomu, aby zdvojnásobily své řady, jim stačí pouhých 20 minut při pokojové teplotě.  Ovesné vločky s ovocem

Ovesné vločky s ovocem


Skvělá a zdravá svačinka, kterou ocení nejen ti, co se věnují úklidu domácnosti.


Tvarohová buchta na plech

Tvarohová buchta na plech


Doplní tělu bílkoviny a navíc báječne chutná. Tento dezert je hotový za chviličku!


Quinoa s lískovými oříšky, jablkem a  brusinkami

Quinoa s lískovými oříšky, jablkem a brusinkami


Tento pokrm je nabytý zdravými látkami. Superpotravina quinoa, ovoce a ořechy - skvělá potrava pro tělo i mysl.


Gulášová polévka z mletého masa

Gulášová polévka z mletého masa


Tato polévka je tak hustá a sytá, že sama úplně stačí jako hlavní chod. Stačí ji doplnit třeba pár krajíčky chleba.


Muffiny s kousky čokolády

Muffiny s kousky čokolády


Unavené svaly po dlouhém úklidu skvěle povzbudí tento snadný a rychlý dezert.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k 5 mýtů o hygieně v domácnosti, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako 5 mýtů o hygieně v domácnosti.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: mýtů, hygieně, domácnosti.

Kde najít informace×