Top 5 tipů jak posílit imunitu na podzim…

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Prudká změna počasí může být pro náš organismus šok. Imunitu je třeba si pěstovat, a proto začněte již nyní a vytvořte si titanový štít proti všem bacilům.

1. Každodenní otužování

Má velice blahodárný vliv na náš organismus, ale je potřeba ho praktikovat pravidelně. Dobré je se otužovat v průběhu celého roku, pokud však nejste mistři otužilci začněte pomalu. Pro začátek vám postačí obyčejná domácí sprcha. Po každé koupeli si pusťte studenou sprchu a chvilku v ní zůstaňte. Pomalu prodlužujte čas pobytu ve studené sprše, dokud to pro vás nebude problém. Jakmile si na sprchu zvyknete, vyražte si zaplavat do přírody do studené vody. Je vědecky dokázáno, že otužování pomáhá předcházet nachlazení, chřipce a angíně. Jestliže máte problémy se srdcem či zrovna zápasíte s nějakým virem, tak se otužování nedoporučuje.

2. Vyvážená strava bohatá na vitamíny

Základem zdravého ducha i těla je zdravá a pravidelná strava. Dopřejte svému tělu pořádnou dávku všech vitamínů a minerálů, které denně tělo potřebuje. V chladnějším období zvyšte dávky vitaminu C najdete ho nejen v zelí, jablcích, šípcích, ale také v dalším ovoci a zelenině, které právě dozrává. Dobré je konzumovat vyváženou stravu pravidelně a v přiměřeném množství, není dobré se přejídat či hladovět. V chladných dnech jezte tzv. zahřívající potraviny, jako je například zázvor, skořice a chilli. Vyhnout byste se měli například citrusům, které mohou váš organismus naopak ochlazovat a díky tomu se můžete stát snadnějším terčem pro různé viry. Dobré je do jídelníčku zařadit také byliny jako je například echinacea na podporu imunity, nezapomeňte však bylinu po čtrnácti dnech na týden vysadit, abyste se nepředávkovali.

3. Pravidelný sport

Mnozí z nás mají sedavé zaměstnání, sedí v autě a doma sedí u televize. Moc toho přes den nenachodí a díky tomu jejich tělo trpí. Pravidelný sport je však pro vaše tělo velmi důležitý, protože posiluje kosti, přináší psychickou pohodu, zlepšuje kardiovaskulární systém, snižuje tělesný tuk, zvyšuje imunitu. Najděte si sport který vyhovuje vaší tělesné kondici a pravidelně cvičte, protahujte se a choďte na procházky. Už za týden pravidelného cvičení pocítíte rozdíl na “vlastní kůži”.


4. Psychická pohoda a meditace

Doba se zrychluje a po nás je vyžadován stále větší výkon. Pořád se jen vydáváme a soutěžíme o přední příčky. Pravidelný stres a nekvalitní odpočinek se velmi brzy podepíší na vašem zdraví. Může to začít nespavostí pokračovat depresemi, až nakonec onemocníte nějakou vážnou nemocí. Dopřejte si každý den minimálně osm hodin spánku a choďte spát pravidelně. Před spaním se vyhněte počítači a mobilnímu telefonu jejichž záření vás připraví o několik hodin spánku. Každý den si najděte alespoň 20 minut pro svou meditaci, která vás příjemně uvolní, dostane do vnitřního středu a nabije vás příjemnou harmonickou energií. Nezapomínejte také při meditaci zhluboka dýchat, tím si také okysličíte organismus a dostanete se do vnitřní pohody. Vyhněte se “toxickým” lidem, myšlenkám i prostředí.

5. Detoxikace

Někdy je potřeba našemu tělu trochu pomoci dostat ze sebe vše špatné. Při každé změně období je dobré si udělat malý detox. Vynechte minimálně na týden vše toxické ve vašem životě například alkohol, cigarety, maso, polotovary, sladké nápoje, stres, toxické prostředí. Kvalitně odpočívejte, vysaďte mobilní zařízení, dýchejte čerstvý vzduch a zásobujte tělo pořádnou dávkou vitamínů. Pokud si troufáte zkusit vyšší level detoxikace vyzkoušejte se postit. Pravidelný půst pomáhá zbavit naše tělo toxických látek, které mu brání v regeneraci. Po skončení půstu se hned nevracejte ke knedlíkům a zelí. Dejte si raději kvalitní zeleninový vývar, nebo zeleninu na páře. Postění je dobré trénovat, můžete začít pít jen zeleninové a ovocné šťávy až nakonec přejdete jen na minerální vodu. Rozhodně není dobré vystavit své tělo šoku tím, že najednou přestanete na týden jíst. Při postění se je dobré vypít minimálně tři litry vody denně.

Pečená dýně s chilli a feta

Pečená dýně s chilli a feta


Pečená dýně s chilli a feta je voňavé podzimní jídlo. Ořechy můžete použít jakékoliv, podle vaší chuti.


Kachna na medu a víně s červeným zelím

Kachna na medu a víně s červeným zelím


Tento výborný podzimní recept na Kachnu na medu pro Sodexo kuchařský workshop vytvořil šéfkuchař Juraj Dohňanský.


Zapečená brokolice s cuketou a špenátem

Zapečená brokolice s cuketou a špenátem


Zapečená brokolice s cuketou a špenátem je chutné zeleninové jídlo.


Kysané zelí s červenou řepou

Kysané zelí s červenou řepou


Červená řepa, kdo by ji neznal? Zdravá a dobrá. Má mnoho možností úpravy.


Kuřecí směs se zeleninou a rýží

Kuřecí směs se zeleninou a rýží


Kuřecí směs se zeleninou a rýží je pikantní a přitom lehké jídlo.


Kimchi

Kimchi


Pokud jste ještě o tomto chutném zázraku plném vitamínů a probiotik neslyšeli je na čase to změnit.


Červená řepa s křenem

Červená řepa s křenem


Červená řepa s křenem je zdravý a pikantní salát. Pro toho kdo má v oblibě křen, je to naprosto jednoznačně pochoutka.


Kimchi z červené řepy

Kimchi z červené řepy


Kimchi je kvašená zelenina. Jedná se o prastarý způsob uchovávání zeleniny s obrovských zdravotním přínosem.


Cuketové zelí

Cuketové zelí


Cuketové zelí je výbornou obměnou známého klasického zelí.


Francouzská cibulačka

Francouzská cibulačka


Skvělá Cibulačka na francouzský způsub.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Top 5 tipů jak posílit imunitu na podzim…, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Top 5 tipů jak posílit imunitu na podzim….
Nebo hledejte podobné podle části názvu: top, tipů, jak, posílit, imunitu, podzim….


×