Avokádo je super ovoce!

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Patří avokádo na váš jídelníček? Pokud ne, tak je na čase jej zařadit. Je plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Ačkoliv se avokádo jeví spíše jako zelenina, řadí se mezi ovoce. Má hruškovitý tvar, tmavozelenou až fialovou slupku a světložlutou měkkou dužinu. Uvnitř plodu se nachází poměrně velká kulatá pecka, která není jedlá. Avokádo původně pochází z Mexika, kde jej ve své kuchyni používali Aztékové a považovali jej za afrodiziakum. Nejstarší nalezená semena divokých avokád jsou stará přibližně 7 tisíc let.

Proč je avokádo tak zdravé?
Avokádo obsahuje mnoho vitaminů, minerálů a nenasycených mastných kyselin. Z vitamínů tedy vitamin C a E, které jsou účinné antioxidanty a bojovníci s bakteriemi. Dále vitamin H, K, B1, B3 a B5. Zde je důležité zmínit, že vitamin B1 se podílí na přeměně cukrů na glukózu, která je zdrojem energie pro lidský organismus. Nenasycené mastné kyseliny jsou zdraví prospěšné a v avokádu jich najdeme hned několik, jedná se o kyselinu linolovou, palmitovou a olejovou. Avokádo obsahuje celkem velké množství oleje, který je vnitřně účinný při snižování hladiny cholesterolu, při regeneraci jater a močových cest. Používá se i do kosmetiky a regeneruje pokožku.

Jak avokádo připravit?
Avokádo jako takové nemá příliš výraznou chuť, ale když se dochutí, je vynikající. Nejznámější je asi pomazánka z avokáda, kdy se avokádo jednoduše rozmačká vidličkou, osolí se, přidá se česnek a pár kapek citronové šťávy. Pokud nejde snadno rozmačkat, není plod zralý. Avokádo se dá také smíchat s banány a máte luxusní přesnídávku pro děti. Avokádo se také používá do salátů, výborné je s tofu a nudlemi. Můžete jej také nakrájet na plátky, posolit, opepřit a podávat s nejrůznějšími sýry a dobrým vínem.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Avokádo je super ovoce!, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Avokádo je super ovoce!.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: avokádo, super, ovoce!.

Kde najít informace×