Adventní tradice: na Mikuláše dětem nadílku. Na Lucii uklizený příbytek!

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

V neděli jsme zapalovali první svíci na adventním věnci, což mimo jiné znamená, že se začíná krátit čas do Vánoc. Šestý prosincový den slaví svátek Mikuláš a o den dříve patří u dětí tak obávaným mikulášským obchůzkám. V první půlce posledního měsíce roku má svátek také světice Lucie. Jaké tradice a zvyklosti se váží k tomuto dni?

Tradice, která se udržela po věky

Svatý Mikuláš byl podle legendy proslulý svou štědrostí, i proto se 5. prosince malé děti obdarovávají sladkými drobnostmi, ovocem a oříšky. Tradice mikulášských obchůzek se v našich končinách drží již po mnoho staletí a sahá až do 13. století.

Bělovlasý Mikuláš s berlou, oděný do bílého roucha a vybavený špičatou čepicí ozdobenou křížem, brzy zaplní sněhem zapadané ulice. Ctihodný kmet napomíná zlobivé děti a ty hodné obdarovává. Nechodí však sám. Doprovod mu dělají čert a anděl. Mikulášské obchůzky jsou v Čechách velmi populární a jedná se o jednu z nejživějších tradic, jaké se u nás dodržují. Mikuláše, čerta a anděla lze 5. prosince potkat téměř na každém rohu a tento den se pořádá i řada akcí zaměřených na děti.

Lucie kontroluje utřený prach

O týden a kousek později je v kalendáři zanesené jméno Lucie. Význam tohoto jména v latině znamená zářící a světlá. Za svatou Lucií, která onen den proslavila, se musíme vypravit hluboko do historie, konkrétně do Syrakus na začátku 4. století našeho letopočtu. Lucie totiž patří mezi první křesťanské mučednice a svým mladým životem zaplatila za svou víru 13. prosince roku 304.


Lucky na Moravě

S důstojnou Lucií, která zasvětila život víře v Boha, mají moravské lucky ometačky pramálo společného. Lucky nebo také luciny oděné do bílého pláště a často ozdobené velkým zobákem, bývaly trochu hrozivé. Beze slova navštěvovaly příbytky a kontrolovaly, zde je doma uklizeno, či zda někdo nedere peří či nespřádá len, což bylo v tento den přísně zakázáno. Lucky také pouštěly hrůzu na děti, které se měly o svátku svaté Lucie postit.

Dnes už lucky hrůzu nepouští a 13. prosinec si proto můžeme užít bez obav z toho, aby nám někdo kontroloval úklid v domácnosti.Zdroj: Český rok od jara do zimy

Vánočka

Vánočka


Mezi tradiční vánoční pečivo patří vánočka z kynutého těsta.


Perníčky

Perníčky


Vůně perníčků provoní celou domácnost. Bez tohoto tradičního cukroví se o Vánocích neobejdeme!


Vosí hnízda

Vosí hnízda


Mezi nepečeným cukrovím se těší vosí hnízda velké popularitě.


Raw linecké cukroví

Raw linecké cukroví


Oblíbené linecké cukroví tentokrát v raw úpravě. Proč ne?!


Kokosové pracny

Kokosové pracny


Také pracny patří mezi tradiční cukroví, které se servíruje v českých domácnostech.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Adventní tradice: na Mikuláše dětem nadílku. Na Lucii uklizený příbytek! , je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Kde najít informace×