Tvarohové obklady a zábaly

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Tvaroh je nejen skvělá potravina, která dobře chutná, ale i výborným pomocníkem s léčebnými účinky. Vzniká sražením mléčné bílkoviny, je tedy velmi bohatý na proteiny. Další jeho výhodou je vysoký obsah vápníku, minerálních látek a vitamínů. Obvykle se tvaroh v domácností sní, proto budete asi překvapení, jak velké využití má v přírodní léčbě při přípravě zábalů nebo obkladů.

Správně připravený tvarohový obklad by neměl mít žádné vedlejší účinky. Je velmi dobře snášen dokonce i citlivou pokožkou (na rozdíl např. od alkoholu, který dráždí a vysušuje). Tvaroh má vynikající chladivé účinky. Dokáže zmírnit bolesti při zánětu, napomáhá ke zmenšení otoků, pomáhá při přehřátí. Vlhký chlad totiž působí déle a více do hloubky. Voda vypařující se z vlhkého tvarohu odvádí z postiženého místa přebytečné teplo a tím dochází k chladícímu efektu. Jakmile se z pokožky odvede teplo, zmírní se otok a ustoupí bolest. 

Nejčastěji se tvaroh používá při zánětech prsních žláz, kloubů, při bodnutí hmyzem, vymknutí, při svědění, povrchovém zánětu žil nebo při městnání mateřského mléka.

Na co si dát pozor?


Tvaroh nikdy nenatíráme na holou nebo porušenou pokožku, v žádném případě na otevřené rány. Mohlo by totiž dojít ke kontaktní alergii na mléčnou bílkovinu, která je v tvarohu obsažená. I když nemáte citlivou pokožku a k alergické reakci by pravděpodobně nedošlo, mohl by vám být ten pocit nepříjemný. Přikládáme ho tedy na konkrétní místo přes kus látky, kapesník nebo bavlněnou dětskou plenu. Stejně tak se nedoporučuje tvaroh používat studený přímo z lednice (samozřejmě pokud není našim cílem chladivý efekt). Vždy je vhodnější ho nechat trochu ohřát při pokojové teplotě.

Problémy při kojení

Snad každá kojící matka se setkala s problémem městnání mléka. Prs je horký, napnutý a bolestivý. V horších případech může dojít až k zánětu prsu. Pokud chcete podobným problémům předejít, přikládejte před kojením teplé tvarohové zábaly na podporu prokrvení a tvorby mléka, po kojení naopak aplikujte studený tvarohový zábal. Obě varianty vám udělají dobře a skutečně vám pomohou.

Bolest v krku

Tvarohový zábal působí na bolavý krk přímo zázračně! Snadno se připraví a přináší rychlou úlevu. Postupujte dle následujícího návodu:



  • netučný tvaroh pokojové teploty rozetřete zhruba v půlcentimetrové vrstvě na kapesník


  • kapesník přeložíme napůl a přiložíme na krk (v žádném případě ne na oblast páteře)


  • přiložený kapesník omotáme plenkou nebo utěrkou a necháme působit 30 minut


  • pokud se jedná o silné bolesti krku, můžeme obklad aplikovat i vícekrát během dne




Pohmožděniny

I v tomto případě chlad a vlhkost tvarohu působí blahodárně. Obklady jsou příjemné na dotek, působí rychle a intenzivně. Při přípravě obkladu postupujeme stejným způsobem, jaký je popsán při bolestech v krku, tentokrát však můžete použít studený tvaroh přímo z lednice, pokud vám to bude příjemné. Nezapomínejte, že tvaroh by neměl v žádném případě přijít do přímého kontaktu s pokožkou!


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Tvarohové obklady a zábaly, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Tvarohové obklady a zábaly.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: tvarohové, obklady, zábaly.

Kde najít informace



×