Domácí švestková povidla podle Rettigové
Patří mezi pozdně letní ovoce a jejich sběr právě vrcholí. Modrofialově zbarvené plody slivoně švestky mají využití ve studené i teplé kuchyni a oblíbené jsou i při výrobě destilátů. Ze švestek se připravují také povidla. Zjišťovali jsme, jak je vařila autorka kuchařské příručky a představitelka tradiční české kuchyně Magdalena Dobromila Rettigová.
Něco málo o slavné autorce
Rodačka ze Všeradic Magdalena Dobromila Rettigová byla nejen výtečnou kuchařkou, ale také českou buditelkou a spisovatelkou. V roce 1826 jí poprvé vyšla Domácí kuchařka, která byla zároveň i jejím nejpopulárnějším dílem. Během sta let kniha vyšla v desítkách obměn a Rettigová svými recepty i přístupem k životu inspirovala mnoho žen tehdejší doby. Od úmrtí této pozoruhodné ženy uplynulo letos v létě 178 let, přesto má její odkaz v lecčems co nabídnout i moderním hospodyňkám.
Populární ovoce a římský císař
Ze švestek se vařila povidla i za doby Magdaleny Dobromily a podobně jako dnes se používala k naplnění buchet a moučníků. Švestky se tradičně pěstovaly v Asii, prapůvodně pravděpodobně na Kavkaze a na naše území se dostaly již v prvních stoletích našeho letopočtu. Zasloužili se o to Římané a šlo o jakési křížence. Švestky měly tehdy velikost přibližně jako dnešní trnky.
O kultivaci ovocných stromů se mluví až od 14. století a zásluhu na tom nese Karel IV., pro něhož mělo pěstování švestek podobnou prioritu jako pěstování vína. I proto se plodům dodnes říká karlátka či kadlátky.
Recept na povidla podle Magdaleny Dobromily Rettigové
Autorka slavné kuchařky v receptu na povidla neuvádí žádné měrné údaje, protože se to podle ní těžko ustanovuje a kuchařka se prostě musí řídit tím, jak sladká chce povidla a jaké množství má v plánu uvařit.
Pro výrobu povidel potřebujete: suché slivky, kousek másla, citronovou kůru, trochu hřebíčku a cukru
Postup: do rendlíku vložit pokrájené slivky, přidat máslo, citronovou kůru, hřebíček a cukr dle chuti. Vše pěkně provařit a nechat vychladnout. "A pak jich použi buď na koláče, koblihy, nebo buchtičky," radí slavná autorka. Tak si nechte chutnat!
Bezinková povidla
Sice nejsou tak chutná, jako ta švestková, ale i bezinková povidla stojí za vyzkoušení. Je to totiž lék na mnoho neduhů.