Jmelí jako jeden ze symbolů Vánoc. Proč se věší nad dveře?

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Zelené, postříbřené či pozlacené větvičky jmelí patří k vánočním svátkům podobně jako stromeček. Jsou symbolem klidu, pohody a šťastného nového roku. A také se říká, že jmelí přináší do domu štěstí a lásku, zejména když je darované. 

Jmelí, láska a magie

Tradice zavěšování rostliny s bílými bobulkami nad dveře se k nám dostala přibližně před sto lety z Anglie. Jmelí ale znali a uctívali už Keltové, kteří ho chovali ve velké vážnosti. Věřili v jeho magickou moc, a také že jim na Nový rok větvička useknutá zlatým srpem zajistí štěstí a spokojenost. Tato tradice přetrvala věky a i dnes vnímáme symboliku jmelí podobně. 

Nejen Keltové, ale také obyvatelé starověkého světa měli k jmelí kladný vztah, protože bylo zasvěceno bohyni lásky. Pro Řeky a Římany byla tato drobná rostlina symbolem života a fungovala i jako ochrana před zlými silami. Kdo si větvičku jmelí zavěsil na krk věřil, že je chráněn před zlými duchy.

Čím více kuliček, tím lépe

Říká se, že čím více kuliček větvička jmelí obsahuje, tím více štěstí do domu přinese, ale pozor - musí být darovaná! Největší účinek prý má jmelí zavěšené nad stolem za úsvitu na Štědrý den. Pod touto ozdobou smí muž či chlapec políbit ženu či dívku, s níž se u stolu setká. Krásná tradice, kterou by bylo škoda opomíjet! 


Léčivé účinky

Jmelí roste nejčastěji na borovicích, jedlích či smrcích a tyto poloparazitické keříky vytváří v korunách stromů zajímavé útvary. Sběr jmelí není vůbec snadný, ale vyplatí se. Tato rostlina totiž nemá jen symbolický a magický význam, je také účinným léčivem, které se používá po staletí. 

Větvičky a listy této rostliny obsahují alkaloidy, saponiny, třísloviny, různé pryskyřice,cholin a další látky, které velmi dobře fungují jako močopudný prostředek a lék proti křečím. Tinktura z jmelí dokáže podpořit krevní oběh a napomáhá udržovat zdravou hladinu cholesterolu v krvi. Tradiční česká vánočka

Tradiční česká vánočka


Čerstvě upečená vánočka pomazaná máslem, ideální sváteční snídaně!


Kapr pečený na kmíně

Kapr pečený na kmíně


A co na štědrovečerní stůl? Samozřejmě kapra, ideálně pečeného.


Bramborový salát

Bramborový salát


Tradiční příloha k rybě, která nejlépe chutná druhý den.


Vánoční perníčky podle Kluci v akci

Vánoční perníčky podle Kluci v akci


Tohle pečivo navodí svou vůní vánoční atmosféru. Při jeho zdobení si vyhrají velcí i malí.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jmelí jako jeden ze symbolů Vánoc. Proč se věší nad dveře? , je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: jmelí, jako, jeden, symbolů, vánoc., proč, věší, nad, dveře?.

Kde najít informace×