A je tu zase burčák. Tak jako každý rok.

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Burčáková sezóna je tady. Jako každý rok, od 1. srpna do konce listopadu dozrávají postupně různé odrůdy vinné révy, a tak ještě než ochutnáme mladé Svatomartinské víno, můžeme si pochutnávat na tomto částečně zkvašeném jablečném moštu, který je u nás tak oblíbený. A nejen u nás. I na Slovensku nebo v Rakousku.

Jak vypadá, voní a chutná dobrý burčák? Má mít smetanovou až světle hnědou barvu, voní po odrůdě vína, mohou z něj být lehce cítit i kvasinky. Jemně perlí, a chutná lehouce nakysle a sladce. Vinaři nabízejí burčák bílý, červený, ale i růžový. Při nákupu buďte obezřetní a v žádném případě si nenechte vnutit burčák s nepříjemnou zatuchlou „vůní“, nebo burčák ředěný vodou. Důležité je i uchovávání burčáku, jeho chuť se nesprávným skladováním může změnit. Kupte si takové množství burčáku, které zkonzumujete do tří dnů. Uložte ho do chladna, třeba do ledničky a nezapomeňte občas uvolnit uzávěr láhve, vyhnete se tak nepříjemné „spršce“.

Odrůdy vinné révy ze kterých se vyrábí burčák jsou například Muller Thurgau, Veltlínské červené, Modrý Portugal, Ryzlink vlašský i rýnský, Veltlínské zelené a mnohé další.

A proč bychom vlastně měli pít burčák, když máme na výběr z tolika druhů kvalitních vín? Protože burčák je trošku jiný nápoj, obsahuje spoustu vitamínů, hlavně skupiny B a také kvasinky. To vše nám prospívá. Ovšem nemusíme to s burčákem přehánět. Přece jen je to alkohol a abychom si ho vychutnali a užili ve zdraví, nemusíme ho přece vypít zrovna litry.


Tuto sezónní specialitu můžete použít při vaření i v některých receptech. Pro jeho bublinky jím nahraďte třeba prášek do pečiva. Nejen ale do moučníků, také při přípravě omáček jím zjemníte chuť masa.

Takže si zpestřeme konec prázdnin a brzký nástup podzimu a pochutnejme si na kvalitním lahodném burčáku. Je tu pro nás každý rok.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k A je tu zase burčák. Tak jako každý rok., je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako A je tu zase burčák. Tak jako každý rok..
Nebo hledejte podobné podle části názvu: zase, burčák., tak, jako, každý, rok..


×