Jak na to, aby bylo grilování co nejzdravější

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Grilování se dávno stalo oblíbenou součástí naší kuchyně. Při pěkném počasí, na jaře, v létě a na podzim, grilujeme na svých zahradách, na terasách a balkónech. Také v některých restauracích se grilování stalo velmi oblíbenou přípravou jídla, spojenou s venkovním posezením. Výhodou grilování je většinou kratší doba vaření, ale hlavně ta báječná chuť a vůně jídla.

Rádi využijeme pěkného počasí a domácí grilování venku spojíme s příjemným setkáním s rodinou nebo přáteli. Stačí místo na grilování, gril a pěkné počasí. A suroviny na grilování. Velkou výhodou je to, že můžeme grilovat téměř cokoliv. Samozřejmě maso, ale i zeleninu, ryby, ovoce, některé sýry a pečivo. Můžeme tady také dobře uplatnit svou kuchařskou fantazii a vynalézavost. Přesto bychom se měli držet několik dobrých zásad, protože rizikem tohoto způsobu přípravy jídla jsou karcinogenní látky, které vznikají při vysokých teplotách. Takže se pokusme dodržováním několika jednoduchých pravidel toto nebezpečí zmírnit.

Na grilování používáme pouze kvalitní maso, klobásy a uzeniny jen ty bez zbytečného tuku a s vysokým obsahem masa. Zásadně grilujeme masa libová a nedoporučuje se ani potírat při grilování maso tukem. Také marinády na maso, připravené s olejem, nejsou příliš vhodné. Měli bychom zkrátka zamezit tomu, aby tuk z masa odkapával na žhavé uhlíky. Vhodné jsou marinády s octem, citronovou šťávou, bílým vínem, bílým jogurtem, doplněné bylinkami, sojovou omáčkou, česnekem, kořením. Pokud se m stane, že maso připálíme, spálené části před konzumací odstraníme. Neméně důležité je i to, aby nebylo maso uvnitř syrové, ale dobře propečené.

Velmi záleží na kvalitním grilovacím dřevěném uhlí, pokud používáme takovýto gril. Takové uhlí, které shoří beze zbytku. Ze zdravotního hlediska jsou asi bezpečnější grily elektrické, kontaktní, plynové, speciální grilovací kameny nebo grily lávové, protože tu nedochází k přímému kontaktu grilované potraviny s ohněm. Při používání grilu s otevřeným ohněm můžeme používat různé misky nebo alobal, abychom do nich zachytili odkapávající tuk. Vždy grilujeme na žhavém uhlí, nikdy v plamenech.


I nádobí je u grilování důležité. Na krájení syrového masa zásadně používáme jiné prkénko a nůž, než na zeleninu a maso již grilované. Masu naloženému před grilováním do netučné marinády stačí kratší doba na propečení, takže marinujme. Ale nikdy nepoužíváme marinádu opakovaně. Maso před grilováním a při marinování vždy uchováváme v chladnu. V horkém počasí se rychle množí bakterie, které by nám mohly způsobit velmi nepříjemné zažívací potíže. Mleté maso na grilování si raději umeleme doma, kvalitní, libové. Na obracení masa používáme speciální kleště nebo obracečku, nikdy maso nenapichujeme vidličkou.

Při grilování masa si připravíme menší kousky, zkrátíme tak dobu vaření. Je lepší grilovat na špízech, protože menší kousky masa a zeleniny se lépe a také rychleji propečou. Zelenina se dá grilovat téměř každá a jako příloha, ale i hlavní jídlo, je mnohem zdravější než maso. Takže toho využijme. Pokud podáváme ke grilovaným potravinám dip nebo dresing, je vždy lepší připravit si vlastní, čerstvý. Také si u něj můžeme lépe ohlídat, aby nebyl příliš kalorický. Z ovoce s oblibou grilujeme jablka, hrušky nebo třeba ananas.

Svůj gril pravidelně čistíme, nános starého oleje grilovaným potravinám vůbec neprospívá.

Grilování není asi ten úplně nejzdravější způsob přípravy jídla, ale pokud omezíme zbytečná rizika a dáme si na přípravě a výběru potravin opravdu záležet, jistě si tu relaxaci v hezkém prostředí a s příjemnou společností, spojenou s dobrým jídlem, občas rádi dopřejeme.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jak na to, aby bylo grilování co nejzdravější, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: jak, to,, aby, bylo, grilování, nejzdravější.

Kde najít informace



×