Zdravá strava u dětí

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Zdravá strava či výživa je mezi lidmi čím dál tím populárnější a rozšířenější, avšak většina naší populace má špatné stravovací návyky a konzumuje nevhodné potraviny pro náš organismus. S rozvojem a rozmachem potravinářského průmyslu a potravinových řetězců v posledních deseti letech, se zvýšil počet obézních lidí. Je to způsobeno nabídkou různých polotovarů, potravin s vysokým obsahem cukrů, solí a rafinovaných tuků – v dnešní době je velkým problémem palmový olej, který je pro naše zdraví absolutně nevhodný. Obezita je velký problém hlavně v USA, kde se těší velké oblibě velký počet fast foodů a kde děti už od malička mají špatné stravovací návyky. V České republice se situace též zhoršila, jelikož jsou děti masírovány reklamami a širokou nabídkou nevhodných cukrovinek. Co s tím?

Zdravá strava už od malička
Důležité je začít již v útlém dětství. Jaké stravovací návyky mají rodiče, takové přebírají děti. Takže se zdravím jídelníčkem musíte začít vy sami. Příjem kalorií by neměl převyšovat výdej. Pokud budeme mluvit o první stravě pro nemluvňata, zde vše začíná. Je dobré první stravu vařit doma, nepřehánět to se solí a cukrem. Snadno se dají vyrobit zeleninové či ovocné přesnídávky. Kupované obsahují příliš mnoho cukru a soli a velmi často i škodlivé látky, se kterými by děti neměli nikdy přijít do kontaktu. Zde je také důležité zmínit výběr surovin – nejlépe v BIO kvalitě. Sladkosti a cukrovinky co nejpozději. Jakmile se je děti naučí jíst, už je stále vyžadují. Je dobré se domluvit i s prarodiči. Sladkosti se mohou nahradit sušeným ovocem či lisovanými tyčinkami z ovoce. Neslazenými křupkami a bio sušenkami bez přidaných cukrů. Existuje mnoho receptů na výborné domácí sušenky, kde můžete použít zdravé suroviny dle vlastního uvážení. Pokud již děti zbožňují bonbóny, vyrobte si též domácí z ovoce. A samozřejmě při vaření nepoužívat polotovary a kontrolovat složení všeho, co kupujete.

Podle světové zdravotnické organizace WHO je obezita a nadváha větším problémem než si vůbec připouštíme. S obezitou a nevhodnou stravou od dětství souvisí nemoci jako je astma, potravinové alergie, ekzémy, v pozdějším věku cukrovka, srdeční choroby a duševní problémy. Samozřejmě se zvýšenou tělesnou váhou se snižuje kvalita života. Proto dbejte na to, co jíte a hlavně, co dáváte svým dětem, ovlivní to jejich budoucí život.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Zdravá strava u dětí, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Zdravá strava u dětí.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: zdravá, strava, dětí.


×