Zdobení velikonočních kraslic 5 druhů technik

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Velikonoční svátky jsou spojené s mnoha zvyky a tradicemi. Zatímco některé jsou typické pouze pro určité oblasti naší země, s jinými se lze setkat prakticky všude. K těm nejrozšířenějším a zároveň nejkrásnějším patří bezesporu zdobení kraslic. Chystáte se ozdobit velikonoční vajíčka? Nechte se inspirovat níže uvedenými tradičními i moderními technikami.

1. Barvení v cibulových slupkáchJde pravděpodobně o jednu z vůbec nejrozšířenějších metod zdobení. Vajíčka odmastíme (například tím, že je umyjeme v jarové vodě) a dáme do hrnce s vodou a cibulovými slupkami. Uvedeme k varu a vaříme přibližně po dobu 10 minut. Tímto postupem dostanou vejce čokoládově hnědou barvu. Čím více slupek z cibule použijeme, tím bude výsledná barva intenzivnější. Na úplný závěr můžeme pomazat domácím sádlem, vajíčka se tak budou krásně lesknout.

2. Zdobení voskovými barvamiPostup je poměrně jednoduchý a výsledek přitom vypadá velice efektivně. Stačí nad svíčkou rozehřát kousek barevné voskovky (například na hliníkové lžičce, kterou ohneme a připevníme k hrnečku). Do konce obyčejné tužky zapíchneme špendlík a jeho kulatou část namáčíme do roztaveného vosku. Ihned nanášíme na vajíčko a vytváříme různé motivy. Kromě teček můžeme tvořit roztomilé slzičky a další tvary.

3. Madeirová technikaKraslice ozdobená touto poměrně složitou metodou vyvolávají na první pohled dojem něžné krajky, jsou prostě úchvatné. Používá se vyfouknuté vajíčko, v tomto případě raději husí, které má pevnější skořápku. Budeme do ní totiž vrtat! Nejprve si měkkou tužkou naznačíme místa, kde chceme mít otvory. Ty následně opatrně vyvrtáme, a to nejlépe malou hobby vrtačkou s diamantovým kulatým vrtákem, okraje otvorů můžeme ještě upravit frézkou. Vajíčko se poté máčí v roztoku Sava (v poměru 1:2 s vodou). Po vyschnutí se kraslice dozdobí nejčastěji bílým voskem.


4. Omotání přízíNeobvyklým a zároveň originálním způsobem, jak vyrobit velikonoční kraslici je omotání vajíčka bavlněnou přízí. Pro tuto techniku je možné použít také kupované polystyrenové vajíčko, se kterým se nám bude lépe pracovat. Od špičky na ně postupně nanášíme lepidlo a kolem dokola omotáváme přízí – můžeme střídat různé barevné odstíny bavlnky. Výsledkem je pak veselé pruhované vajíčko, které hraje různými barvami.

5. Polepovaná vajíčkaDalší netradiční a novou metodou je polepování vajíček. Můžeme využít například nastříhané proužky barevného papíru, papírové puntíky z děrovačky, ale také různé druhy stužek, vysekávané filcové tvary nebo různé glitry. Při práci lze uplatnit pouze jediný druh materiálu nebo je různě kombinovat a tvořit z nich různé dekorace. Touto metodou získáme zcela originální kousek, který jistě upoutá pozornost každého.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Zdobení velikonočních kraslic 5 druhů technik, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: zdobení, velikonočních, kraslic, druhů, technik.


×