Květen je měsíc lásky a rozkvetlé přírody, ale nejen to

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Že v květnu slavíme prvního (Svátek práce) a osmého (Den vítězství), je notoricky známo. Kromě toho je tu také 5. květen (Květnové povstání českého lidu) a druhá neděle v květnu (Den matek). To jsou asi ty neznámější květnové svátky.

1. květen se také v několika evropských zemích slaví jako svátek zamilovaných. U nás se díky Karlu Hynku Máchovi chodí v tento den zamilovaní líbat k jeho soše na Petřín. A tvrdí se, že každá dívka či žena by měla být na prvního máje políbena pod rozkvetlým stromem, nejlépe třešní.

To ale nejsou jediné svátky v květnu. Například 3. květen je Mezinárodní den tisku. Připomíná nám, že je třeba neustále dbát na svobodu a nezávislost médií, protože bez toho je něco hodně špatně.

8. květen je Světový den červeného kříže, důležité a těžko nahraditelné organizace. Byl zaveden po druhé světové válce. V tento den se totiž v roce 1828 narodil zakladatel červeného kříže Henri Dunanta.


28. květen je Mezinárodní den počítačů. No ano, každý z nás ho asi má a je v pořádku mu věnovat jeden den v roce. Vývoj počítače trval skoro pět tisíc let a dnes už si život bez něj nedovedeme představit. Jen nesmíme zapomínat, že za oknem svítí slunce a že jsou i jiné krásy, než obrazovka našeho přístroje.

31. květen je Světový den bez tabáku. Mnozí z nás se snaží skoncovat s touto nezdravou závislostí a tento den by nám to měl připomenout.

V květnu jsou ale i takové svátky, o kterých jste možná ani netušili že existují. Například:

5. květen - Mezinárodní den porodních asistentek

Připomíná důležitost porodních asistentek při péči o matky i novorozence.

 

13. květen - Světový den koktejlů

Je to oslava zrození míchaných nápojů hlavně pro jejich milovníky.

 

21.květen - Mezinárodní den kachliček

Připomíná význam keramiky v lidských dějinách, protože ta nás provází už mnoho tisíciletí.

 

23. květen - Světový den želv

Připomíná hrozící vyhynutí těchto krásných tvorů a nutnost zasadit se o jejich ochranu.

 

25. květen - Ručníkový den

Svou tradici má nejen v Anglii, ale i v Česku. Je to odkaz na dílo Stopařův průvodce po Galaxii, jak fanoušci Douglase Adamse jistě vědí. Protože ručník je prostě v mezihvězdném prostoru nezbytností.

 

30. květen - Svátek sousedů

Dnes už běžný svátek v mnoha státech po celém světě. Protože co si budeme povídat, dobří sousedé jsou důležití.

 

Nejsou to úplně všechny květnové svátky, je jich ještě mnohem víc. Ale možná bychom měli každý den považovat za svátek, protože nějaký důvod k tomu přece budeme mít vždycky. Krásný májový čas!


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Květen je měsíc lásky a rozkvetlé přírody, ale nejen to, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: květen, měsíc, lásky, rozkvetlé, přírody,, ale, nejen.

Kde najít informace×