Sezona zavařování je v plném proudu. Na co si dát pozor?

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Léto se přehouplo do druhé poloviny a sklizeň ovoce a zeleniny je v plném proudu. Protože je letošní úroda poměrně bohatá, přichází na řadu zavařování. Metoda, která umí prodloužit ovoci a zelenině dobu spotřebitelnosti. V dřívějších dobách se zavařovalo hojně a lidé na něm byli dokonce závislí. Sterilizací potravin si totiž zajišťovali přísun vitamínů a důležitých potravin i v zimě. Dnes slaví tato metoda opět velký boom a důvodů je hned několik.

Zavařování je konzervační metoda, která je určená pro zpracování ovoce, zeleniny, masa, ale také hotových pokrmů. Potraviny zavařené ve sklenici vydrží "jedlé" několik měsíců, v některých případech i let.

Kdo má na zahradě bohatou úrodu ovoce zeleniny nebo má možnost tyto potraviny výhodně nakoupit, má vyhráno. Z přebytků lze připravit kompoty, marmelády, čalamády, čatní i pomazánky na topinky. U zeleniny je oblíbené nakládání do kyselého láku a prim rozhodně hrají okurky "nakládačky". Zavařit se však dají také cukety, květák, zelí, papriky, fazolky a sterilizovat lze také houby. Doma zavařené potraviny vychází finančně výhodněji než kupované. Snadněji si také ohlídáte množství použitého cukru, a také máte jistotu, že v produktu nejsou zbytečné konzervanty a barviva.  

Tipy, jak na to a na co si dát pozor

1. Nepodceňovat přípravu


Než se člověk pustí do zavařování, měl by si promyslet jak velké množství potravin chce konzervovat. Začátečníci by se neměli vrhat do "velkých akcí" a začít zavařovat rovnou například 10 kg okurek. Práci je lepší si rozložit, aby nás těšila a nestresovala. Pro začátek úplně postačí 2 – 3 kg ovoce nebo zeleniny. A pozor! Vybíráme pouze krásné kousky, žádné nahnilé, plesnivé či natlučené ovoce, které by mohlo várku kontaminovat a znehodnotit.

Než začnete se samotným zavařováním, je důležité připravit si sklenice, do nichž se bude ovoce či zelenina ukládat, víčka a také všechny potřebné nástroje – například naběračky, měchačky či stěrky. Ty je lepší volit z plastu nebo nerezu.

2. Čistota

Alfou a omegou úspěšného konzervování potravin je čistota. Sklenice je nutné předem sterilizovat, ať už ve vroucí vodě, páře či troubě. Sterilní nádobí ukládáme na čistou utěrku a necháme okapat, neutíráme! I víčka se musí sterilizovat a pro uzavření sklenic volíme pokud možno vždy nová, u nichž nehrozí riziko, že povolí. U starších víček je třeba vyšší opatrnost i kontrola.

Čisté musí být i nástroje, které k zavařování používáme. Zapomínat nesmíme ani na naše ruce, i ty je třeba před manipulací s potravinami pečlivě umýt. A pozor na ochutnávání! Náčiní, které použijeme pro ochutnání, nesmíme vracet zpět do hrnce. Sliny by mohly jeho obsah kontaminovat.

3. Samotné zavařování

Ovoce či zelenina jsou nachystané, sklenice i víčka jsou sterilní a zavařování může začít. Začátečníkům se doporučuje používat zavařovací hrnec s teploměrem. Zkušenějším stačí obyčejný hrnec s nepřilnavým povrchem, utěrka, která se vkládá na jeho dno a externí teploměr.

Při přípravě ovoce a zeleniny i při zavařování postupujeme dle návodu. U marmelád plníme sklenice 0,5 – 2 cm pod okraj. Sklenice nesmí být příliš prázdná, ale ani příliš plná. U zeleniny, kterou zaléváme nálevem, plníme sklenici až téměř k okraji. Teploty při sterilizaci by se u ovoce a zeleniny měly pohybovat v rozmezí  85 – 100°C. Po zavaření již s víčky neotáčíme, maximálně je dotáhneme.

4. Skladování

Hotové výrobky ukládáme na chladném, tmavém a suchém místě. Během prvního týdne po zavaření sklenice kontrolujeme, zda nedošlo k uvolnění víček.

Rybízová marmeláda

Rybízová marmeláda


Příjemně nakyslá marmeláda se hodí jako náplň do lineckého pečiva, k promazání dortů i na palačinky a lívance.


Nálev na okurky

Nálev na okurky


Máte koupení okurky, chcete zavařovat a chybí vám recept na nálev? Tady je!


Zavařené meruňky bez cukru

Zavařené meruňky bez cukru


Když je ovoce dostatečně sladké, můžeme ubrat množství cukru v receptu, nahradit ho jiným sladidlem nebo cukr zcela vynechat.


Nejlepší domácí kečup

Nejlepší domácí kečup


Domácí kečup je prostě nejlepší! Vyzkoušejte náš recept a vyrobte z úrody rajčat toto báječné dochucovadlo.


Cibulová marmeláda

Cibulová marmeláda


Marmeláda z cibule? Proč ne! Hodí se jako doplněk k masu i do slaných palačinek.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Sezona zavařování je v plném proudu. Na co si dát pozor? , je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: sezona, zavařování, plném, proudu., dát, pozor?.


×