Otrava jídlem, jak jí poznat a co dělat?

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Asi každému z nás se aspoň jednou v životě stalo, že mu nebylo po určitém jídle dobře a muselo to prostě ven. Jednorázová, krátká otrava jídlem je celkem běžná – hlavně při konzumaci v restauracích, také masných výrobků, lahůdek, atp. Riziko se násobí oteplováním počasí. Ve většině případů trvá jeden den. Někdy však může dojít k takovým nevolnostem, že je nutné navštívit lékaře. Máme zde několik rad, jak si můžete pomoci sami – samozřejmě to nenahradí odbornou lékařskou péči!

Dostaňte do těla co nejvíce tekutin
Pokud je vám zle, zvracíte a dostaví se průjem, je důležité doplňovat tekutiny, aby nedošlo k dehydrataci. Nejlepší volbou je pít černý či ovocný vlažný čaj po malých douškách. Můžete lehce osladit, abyste tělu dodali energii. Mnoho odborníků také doporučuje kokakolu (zbavenou bublinek) po lžičkách. Dobrou volbou jsou také zavodňovací nápoje, které jsou k dostání v lékárnách. Obsahují nezbytné látky pro fungování našeho organismu, které zvracením a průjmy rychle ztrácíme.

Jestliže se dostaví horečka, srážejte jí
Některé otravy jídlem provází i vysoké teploty. Při nich je nutné odpočinek na lůžku a jejich srážení. Vhodný je paralen či jiná antipyretika. Jestliže teploty či dokonce horečky přetrvávají a nejdou srážet, navštivte lékaře. Zvláště u dětí bychom měli dbát zvýšené opatrnosti.


Kdy otrava jídlem může ohrožovat život?
Pravdou je, že jestliže se otrávíme jídlem, může to vést až ke smrti. Vyhledejte lékařskou pomoc vždy, když – se objeví krev ve stolici, ucítíte nesnesitelné bolesti břicha vycházející z jednoho místa, jestliže vyzvracíte vše, co vypijete a nejste schopni doplňovat tekutiny+cítíte dehydrataci (sucho v ústech, dřevěný jazyk, velká žízeň, skoro nemočíte a po štípnutí zůstává na kůži záhyb) a jestliže se objeví ztížené mluvení či dýchání, křeče ve svalech nebo také jejich slabost, poruchy vidění či halucinace.

Po zlepšení zdravotního začněte s lehce stravitelným jídlem jako je například rýže.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Otrava jídlem, jak jí poznat a co dělat?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Otrava jídlem, jak jí poznat a co dělat?.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: otrava, jídlem,, jak, poznat, dělat?.

Kde najít informace×