Nejoblíbenější sladkost na světě je čokoláda

Lukáš Svítil

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Zeptejte se lidí po celém na světě. Všude vám odpoví, že čokoláda je jejich nejoblíbenější sladkostí. A průzkumy to potvrzují. Čokoláda je fenoménem už od dob starých Aztéků, kteří dali této pochutině i jméno. Slovo čokoláda bezesporu vzniklo z aztéckého xocolātl (šokolat), které používali ve významu hořké pití. Staré civilizace Mayů a Aztéků vyráběli z čokolády kakaové placky a kakaové nápoje, jejich obliba byla tehdy značná, což neuniklo ani španělským dobyvatelům, jmenovitě Hernánu Cortézovi, který po setkání s tamními vládci kakaové boby do Evropy přivezl. Na starém kontinentu si čokoláda, která se tehdy konzumovala výhradně v tekutém stavu, okamžitě získala bezprecedentní popularitu, kterou si drží dodnes. Na celém světě se čokolády prodá za 83 miliard dolarů a každoročně se sní 7,2 milionu tun, což odpovídá zhruba jednomu kilogramu na každého(!) člověka. Žebříček jasně vedou Švýcaři s 9 kily zkonzumované čokolády za rok.
Proto je důležité zopakovat si některá kritéria, která by měla být při výrobě a při nákupu čokolády samozřejmostí.

Kakaová sušina

Mléčnou čokoládu vždy tvoří převážně cukr. Oproti tomu v hořké čokoládě by měla převažovat kakaová sušina. Sledujte proto pečlivě informace uvedené na obale. Základní informací, pro spotřebitele nejdůležitější, je obsah kakaové sušiny. U výrobku označeném jako mléčná čokoláda musí mít minimálně 25 % kakaové sušiny. U jakostních čokolád označených často jako „extra“ nebo „vysoká jakost“ je nařízený obsah kakaové sušiny minimálně 30 %. „Family mléčná čokoláda“ musí být vyrobena z minimálně 30 % sušiny.

Potom na obalu čokolády můžete najít údaj o tukoprosté kakaové sušině. Jednoduše řečeno se jedná o kakaovou část, která je zbavená všeho tuku a vlhkosti. V mléčné čokoládě jí musí být nejméně 2,5 %. Všechny tyto složky a jejich výskyt v čokoládě jsou pevně dány stávající legislativou.


Kakaové máslo

Kakaové boby obsahují i tuk, kterému se říká kakaové máslo. Vlastně dosti připomíná normální máslo. Při pokojové teplotě je žluté, tvrdé a křehké, ale při 32 až 38 stupních Celsia začne tát. Tyto hodnoty se pohybují v rozmezí hodnot tělesné teploty a to je také důvod, proč se čokoláda krásně rozplývá na jazyku.
Kakaové máslo je v ideálním světě jediným rostlinným tukem, který mléčná čokoláda obsahuje. Charakteristické složení mastných kyselin naštěstí zabraňuje snadnému falšování, což se jednoduše ukáže při spotřebitelských analýzách. Nahradit kakaové máslo může pouze několik jiných rostlinných tuků, které mají podobnou teplotu tání jako kakaové máslo. Jde například o palmový tuk, illipe, sal, bambucké máslo, olej z jader manga a kokum gormi, u nichž však platí, že je do mléčné čokolády výrobci nesmějí přidávat ve více jak 5procentním množství. Dále také tyto přidané tuky nesmí být započítány do kakaové sušiny, jejíž obsah je plně závazný. Spotřebitel na ně musí být upozorněn samostatnou větou na obalu výrobku.

Další parametry mléčné čokolády

Součet obsahu kakaového másla a mléčného tuku musí být nejméně 25 %, přičemž mléčná čokoláda musí obsahovat minimálně 3,5 % mléčného tuku a čokolády označené jako delux nebo vysoká jakost ho musí mít 4,5 %.
Co se týká mléčné sušiny, tak ta musí být obsažena nejméně 14 %, vyšší jakost musí obsahovat 18 % a „family mléčná čokoláda“ má pak stanovený minimální limit na 20 %.

Čokoládová poleva

Čokoládová poleva


Základ všech dortů a tím i oslav je recept na čokoládovou polevu. Zde čokoládová poleva jednoduše.


Čokoládová zmrzlina

Čokoládová zmrzlina


Věděli jste, že nejoblíbenějším druhem zmrzliny na světě je čokoládová zmrzlina? Udělejte si taky doma!


Lahodný čokoládový koláč

Lahodný čokoládový koláč


Lahodný čokoládový koláč v tomto receptu zvládne i méně zkušený kuchař.


Čokoládové sušenky

Čokoládové sušenky


Na domácí učení pro děti jsou ideální variantou tyto čokoládové sušenky.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Nejoblíbenější sladkost na světě je čokoláda, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: nejoblíbenější, sladkost, světě, čokoláda.

Kde najít informace×