Dokonalý letní drink? Rozhodně s mátou!

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Krásně voní, chutná i léčí. Taková je kouzelná vytrvalá bylinka máta, která se z Evropy rozšířila do celého světa. Pro svou léčivou moc je velmi oblíbená. A s úspěchem si ji můžete vypěstovat i doma. Vybírat přitom můžete z mnoha druhů.

Síla máty má blahodárné účinky

Ať už vás trápí nadýmání, pomalé trávení, nervozita či zápach z úst - máta si ví rady. Narazit na ni můžete v zahradnictví, stejně jako v supermarketu v oddělení ovoce a zeleniny. Vysázet si ji můžete rovnou na záhonek, ale také na balkon či jen tak do truhlíku na parapet. Vybrat si přitom můžete z mnoha druhů a odrůd. Mátu peprnou, citrónovou, banánovou i marockou a mnoho dalších. Jak už název napovídá vonět a chutnat tak může jak po citrónu, banánu i mentolu, ale i jablíčkách. Velkou výhodou máty je její konzumace jak v čerstvém, tak i sušeném stavu. I sušením si totiž uchovává svou vůni. Důležité je pouze uskladnit ji ve vzduchotěsné sklenici či dóze.

Máta vylepší vaše zdraví i náladu


Máta má mnoho léčebných a blahodárných účinků na lidský organismus. Nejvíce oblíbená a známá je pro kladné účinky na žaludeční obtíže i trávicí trakt. Uvolňuje křeče, tiší bolest, zastavuje zvracení. A dokonce zatočí i s nepříjemným nadýmáním. Její schopnosti však můžete využít i při nechutenství. Trápí-li vás bolest dásní či krku, stačí si vykloktat mátovým odvarem a je po bolesti. Máta také pozitivně působí na záněty kůže a uleví i při atopickém ekzému. Příjemná vůně mentolu pak umí zklidnit rozbouřenou mysl a pomoci při relaxaci.

Mátu oceníte i v kuchyni

Kdo by neznal oblíbené mochito, které si můžete připravit v alkoholické i nealkoholické verzi. Pár lístků čerstvé máty v obyčejné vodě z kohoutku vykouzlí lahodný a osvěžující nápoj. Příjemně voní i chutná mátový čaj, ať už připravený z čerstvé či sušené máty, která umí zabojovat i proti bolesti hlavy a migréně. Mátu však v kuchyni oceníte i při přípravě ovocných a zeleninových salátů. Mátou si můžete ochutit i domácí dezerty či jogurt. Další využití máty pak záleží na vaší vlastní kreativitě a nápaditosti – kuchařské fantazii se meze nekladou.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Dokonalý letní drink? Rozhodně s mátou!, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Dokonalý letní drink? Rozhodně s mátou!.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: dokonalý, letní, drink?, rozhodně, mátou!.

Kde najít informace×