Sdílet:

Recepty na sobotu

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Název prvního volného dne v týdnu má v románských jazycích svůj původ v hebrejském slově "šabat" (odpočinek). Stejně jako v mnoha ostatních zemích je u nás sobota součástí volného víkendu, dnem kdy se bavíme, oslavujeme, chodíme do divadel, kin, klubů a barů častěji než v jiné dny.

Ale nebylo to tak u nás vždycky. Není moc daleko doba, kdy byla sobota pracovním dnem a jediným dnem odpočinku byla neděle. V 60. letech se pak začaly střídat pracovní a volné soboty, až byl nakonec i u nás zaveden v roce 1968 pětidenní pracovní týden. Ale i potom byly v socialistickém Československu z rozhodnutí vlády vyhlašovány některé soboty jako pracovní a muselo se jít do práce a do školy. Někdy to bylo jako náhrada za státní svátky, které připadly na všední den. Ve všech zemích východního bloku byly tehdy pracovní soboty běžnou věcí. Mnozí například pamatují na "subótniky" v Sovětském svazu. Dnes si ale můžeme užívat dvou volných dní a pracovní soboty nám snad už nehrozí.

K sobotě se také váže spousta pověr a některé jsou i dost úsměvné. Tak třeba, podle pověry je dobré v sobotu dokončit práci, ale nezačínat nic nového, vždyť je to den, kdy i Bůh dokončil stvoření světa. V sobotu bychom si také měli mýt vlasy, protože voda prý ten den odplavuje nemoci. A měli bychom "ničeho nepožít" před východem slunce. Ale až to slunce v sobotu vyjde, žádná pověra nám už nemůže zabránit v tom, dopřát si ten den něco opravdu dobrého, třeba podle následujících receptů.


Vepřová panenka se smetanovou omáčkou

Vepřová panenka se smetanovou omáčkou


Docela rychle připravenou minutku s jemnou smetanovou omáčkou můžeme doplnit přílohou podle své volby. Kromě brambor nebo třeba rýže to mohou být i bramboráčky nebo dušená zelenina.


Sekaná

Sekaná


Kdo by nemiloval domácí sekanou, tu klasickou pochoutku vonící česnekem a majoránkou. Snad nejoblíbenější přílohou je odjakživa bramborová kaše do jemna našlehaná a neměla by chybět kyselá naložená okurka. Nikdo tomu neodolá.


Grilovaný pstruh s koprem a citronem

Grilovaný pstruh s koprem a citronem


Jídlo z ryb je lehké, téměř dietní, a ani jeho příprava nás nijak časově nezatíží. S koprem získá pstruh svěží chuť, a když si jako přílohu připravíme čerstvý zeleninový salát, můžeme si být jisti, že jsme zdravě poobědvali. Pro větší jedlíky uvaříme brambory a polijeme je rozpuštěným máslem.


Jablečný závin s mandlemi

Jablečný závin s mandlemi


Klasický a oblíbený moučník napříč generacemi. Stejně jako naše babičky, i my dokážeme upéct dobrý závin z jablek. Na těsto existuje spousta receptů, my jsme vybrali ten z nejjednodušších. Listové těsto koupíme hotové a hned nám zbyde více času na sobotní radovánky.


Tiramisu

Tiramisu


Tento zákusek připravíme bez pečení a vlastně si tak můžeme den předem připravit moučník k nedělní kávě nebo k nedělnímu odpolednímu posezení s přáteli. Tuhle sladkou dobrotu totiž ocení nejen děti.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Recepty na sobotu, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Recepty na sobotu.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: recepty, sobotu.

Kde najít informace×