Libanonská kuchyně

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Je to trochu jiné, než u nás
Libanonská kuchyně je vyhlášená a oblíbená po celém světě. Než si jí blíže popíšeme, zmíníme něco málo o stolování. To se totiž od evropského liší. U nás jsme zvyklí sedět u stolu, jíst příborem a dostat polévku, hlavní jídlo a dezert. V Libanonu je to trochu jiné. Sedí se na zemi na kobercích s množstvím polštářků a jídlo se servíruje na nízké stolečky. Přináší se několik misek s různými pokrmy, někdy jich je až dvacet. Hoduje se několik hodin a popíjí se u toho buď černý, nebo mátový čaj. Ještě bychom neměli zapomenout zmínit, že příbor se používá zřídka. Běžně můžeme vidět, jak si jídlo nabírají pomocí libanonské placky, která slouží jako taková lžíce. Nakonec nesmí chybět káva s kardamomem, dezert a pokuřování vodní dýmky.

Základní suroviny
V Libanonské kuchyni se oproti naší evropské hojně používají luštěniny. Cizrna, hrách, fazole a čočka jsou na denním menu. Ze zeleniny lilek, cuketa, rajčata, okurky, bamie a petrželová nať. Maso nepřipravují příliš často a rozhodně ne vepřové, jelikož to zakazuje Korán. Místo toho si dopřávají skopové. Jako přílohu nejčastěji najdete placky různých podob, na náš klasický chléb s křupavou kůrkou můžete zapomenout. Další chutné přílohy jsou bulgur, kuskus či rýže. Co se dezertů týče, zde se hojně používají datle, fíky a různé místní oříšky jako jsou pistácie a mandle. Všeobecně jsou na nás Evropany neuvěřitelně sladké, výhodou však je, že neobsahují máslo či smetanu, tak nejsou tučné. Určitě budete znát turecký med nebo baklavu.

Vůně koření
Arabská kuchyně je voňavá a kořeněná. Libanonská není pálivá, což přitahuje o to více lidí. Mezi základní koření patří koriandr, tymián, římský kmín, sezam, sumak a šafrán. Pokud se někdy dostanete do Libanonu, určitě stojí za vidění tržiště, kde se koření prodává ve velkém a hýří barvami.


Co rozhodně ochutnat?
Tradičním pokrmem je humus, který je v dnešní době hodně známý a oblíbený. Je k dostání skoro ve všech našich potravinových řetězcích. Skládá se z cizrny, sezamové pasty tahiny, česneku a koření. Určitě byste si neměli nechat ujít shis kebab – marinované jehněčí na grilu nebo shish taouk, což je kuřecí. Delikatesní jsou také taštičky plněné mletým masem či sýrem a mátou, tzv. sambousek. Kibbey makli jsou taštičky z těsta z jehněčího masa a bulguru plněné mletým jehněčím, cibulí a píniovými oříšky. Ze sladkého ochutnejte baklavu, katayef nebo maamoul.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Libanonská kuchyně, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Libanonská kuchyně.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: libanonská, kuchyně.

Kde najít informace



×