Zvěřina v naší kuchyni? Byla by velká škoda ji vynechávat.

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Už od středověku se zvěřina pravidelně objevovala na stolech české šlechty, a to mnohem častěji než je tomu u nás dnes. Průměrná roční spotřeba masa z hospodářských zvířat je u nás necelých devadesát kilogramů na osobu. A u masa ze zvířat žijících volně v přírodě je to pouhý necelý jeden kilogram. I když v poslední době se to trochu zlepšuje, což je jen dobře.

Zvěřina je maso totiž velmi delikátní a má úplně jinou chuť než maso chovaných zvířat. Maso ze zvířat žijících volně v přírodě je také mnohem zdravější a dietnější, obsahuje více bílkovin, spoustu minerálních látek (například železa a draslíku), a nenasycených mastných kyselin. Z vitamínů je to především vitamín A a vitamíny skupiny B. Díky volnému pohybu zvířat, obsahuje maso mnohem více svaloviny a méně tuku. A protože tato zvěř má větší možnost výběru potravy, je pro její maso charakteristická také jeho specifická chuť a vůně, což je ale možná i důvod, proč ho část strávníků odmítá.

Pokud ale jste milovníci zvěřiny, na podzim je právě čas připravit si potřebné koření. Je to hlavně jalovec, nové koření, koriandr, zázvor, bobkový list, tymián apod. Také budete potřebovat spoustu kořenové zeleniny a slaninu na prošpikování masa. Maso dobře uležené, případně mořené či marinované, je křehké a výborně stravitelné.

V sezóně najdete ve speciálních obchodech maso čerstvé, takže můžete vybírat mezi koroptví, křepelkou, bažantem, divokým králíkem, zajícem, srnčím, dančím, jelením, kančím nebo mufloním masem. Také tu můžete dostat divokou kachnu a divokou husu. Mimo sezónu se prodává maso zmražené.


Maso prodávané v prodejnách se zvěřinou a v obchodních řetězcích prochází mnoha kontrolami, takže vám nehrozí žádná zdravotní rizika.

Maso ze zvěřiny je dražší, ale protože ho jistě nemáte na talíři každý den, zkuste si občas připravit třeba takové delikatesy, jako je kančí nebo jelení guláš ,nebo svíčková ze srnčího masa. Receptů na přípravu zvěřiny je spousta, a jeden vám hned nabídneme. A k tomu dva recepty na mořidla.

Dančí medailonky

Dančí medailonky


Je to jemné a křehké maso. Naložte ho den předem do oleje, další postup je velmi jednoduchý. Pochutnáte si.


Mořidlo s octem na zvěřinu

Mořidlo s octem na zvěřinu


Maso naložené do mořidla na pár dní, bude měkčí, šťavnatější a chutnější. U zvěřiny je moření masa výborná volba.


Vinné mořidlo s jalovcem

Vinné mořidlo s jalovcem


Vinné mořidlo s jalovcem poněkud oslabí typickou chuť zvěřiny, která by někomu mohla vadit. Vyzkoušejte to.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Zvěřina v naší kuchyni? Byla by velká škoda ji vynechávat., je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: zvěřina, naší, kuchyni?, byla, velká, škoda, vynechávat..

Kde najít informace



×