Jak udělat nejlepší domácí džem ve čtyřech krocích…

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Výroba vlastního džemu vyžaduje trochu času, trpělivosti a lepkavých prstů, ale za odměnu získáte několik sklenic lahodného džemu na chladnější dny. A pokud nemáte přístup k čerstvému ​​ovoci, můžete použít ovoce mražené, které bude stejně tak dobré.

Co je džem?

Džem se vyrábí z kousků ovoce, obvykle nasekaného nebo rozdrceného a vařeného s cukrem, dokud se pektin neuvolní a směs nezhoustne do roztíratelné konzistence. Nejběžnějším ovocem používaným k výrobě džemu jsou bobule, hrozny a peckové ovoce. Džem chutná nejlépe namazaný na chleba s máslem a nebo naplněný v pečivu.

Jaké přísady potřebujete k výrobě džemu?

Ovoce: Pokud děláte marmeládu poprvé, je nejlepší začít s druhy ovoce, jako jsou citrusy s vysokým obsahem pektinu - jablka, brusinky, rybíz, švestky a kdoule. Toto ovoce přirozeně snáze zhoustne, při vaření s cukrem s cukrem, což je nezbytné pro tvorbu dobrého džemu.

Cukr: Kromě oslazení cukr funguje jako pojivo s pektinem a ovocnými kyselinami a vytváří tak ideální gelovou texturu, kterou se vyznačuje džem. Cukr také působí jako konzervant, který udržuje stálou barvu ovoce a brání růstu plísní. Džemy s nízkým obsahem cukru často vyžadují přidání více pektinu.


Pektin: Komerčně vyráběný pektin se někdy přidává do džemu, když ovoce neobsahuje dostatek vlastního přírodního pektinu. Pektin je přirozeně se vyskytující látka obsažená v bobulích, jablkách a jiném ovoci. Když se vaří na vysokou teplotu v kombinaci s kyselinou a cukrem, vytvoří se gel.

Jaké vybavení potřebujete k výrobě džemu?

Velký hrnec nebo kastrol s těžkým dnem: Použití těžkého hrnce zabrání připálení ovoce a zároveň poskytne větší objem pro odpařování. Klíčem k výrobě kvalitního džemu je redukovat vodu v ovoci a zahušťovat cukrem, takže hrnec se silným dnem vám umožní vařit džem delší dobu, aniž byste obsah spálili.

Sklenice na zavařeniny: Pro skladování džemu po uvaření použijte tepelně odolné uzavíratelné sklenice (sterilizované). Džem musí být horký, když ho lejete do sterilizované nádoby a nakonec je potřeba ho pořádně uzavřít, jinak může zplesnivět. Součástí procesu konzervace je, aby veškerý vzduch v džemu unikl a víčko bylo vakuově utěsněno.

Žáruvzdorná špachtle nebo vařečka: Žáruvzdorné kuchyňské náčiní se rychle nezahřívá na vysoké teploty ani chemicky nereaguje s kyselými potravinami jako jejich kovové protějšky. Neroztaví se jako plast a ani neuvolňují chemikálie do horkých potravin.

Jak skladovat domácí džem?

Když se džem vychladne a skladujte ho na temném místě například v chladničce, kde vám vydrží až měsíc nebo v mrazáku až rok. Konzervování výrazně prodlužuje trvanlivost. Pokud džem zpracováváte zavařováním ve vroucí vodní lázni, můžete ho skladovat na chladném a suchém místě až dva roky.

Výborný džem z jahod a rebarbory

Výborný džem z jahod a rebarbory


Vyzkoušejte tuto originální kombinaci letního džemu.


Rybízový džem

Rybízový džem


Zdravý džem plný vitaminu C.


Domácí broskvový džem

Domácí broskvový džem


Pokud nevíte co s letošní úrodou broskví, připravte si džem na zimu.


Rakytníkový džem

Rakytníkový džem


Ideální džem do sychravých dní. Plný vitamínu C.


Malinový džem

Malinový džem


Čerstvý chléb s máslem a malinovým džemem je nejlepší.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jak udělat nejlepší domácí džem ve čtyřech krocích…, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: jak, udělat, nejlepší, domácí, džem, čtyřech, krocích….

Kde najít informace



×