Druhá květnová neděle patří Dni matek: Nahlédněte s námi do historie oslav mateřství…

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Tradičně se druhou květnovou neděli vzdává díky všem maminkám. Nahlédněte s námi do historie Dne matek, který oslavuje mateřství v jeho různých podobách a slaví se již od starověku.

Svátek sahající až do starověku

Den matek se slaví celosvětově vždy druhou květnovou neděli. Kořeny tohoto krásného svátku sahají až do starověkého Říma, kde se oslavovalo mateřství jako takové. Tento svátek se kdysi nazýval Matronalie a byl zasvěcen bohyni Juno, ochránkyni vdaných žen a nastávajících rodiček.

Později v renesanci 16. století se svátek nazýval Mothering Sunday a šlo o křesťanský svátek, kterému byla určena čtvrtá neděle od začátku půstu. Služebnictvo tehdy dostávalo den volna, aby mohlo navštívit svůj domovský kostel tzv. mothering church, v překladu se jedná o místo, odkud pocházeli a kde žily jejich matky a rodiny. Mladí lidé cestou domů trhali květiny, které potom přinesli do kostela nebo své mamince.


Ženy proti válce

Historii svátku matek ovlivnily dvě jména významných žen. První je Julia Ward Howeová, která v roce 1870 vyzvala ženy ke sjednocení proti válkám ve svém Provolání ke dni matek. Tato žena se potom v následujících letech pokusila ustanovit konkrétní den pro oslavy Dnu matek, ale s návrhem neuspěla. Opravdovou zakladatelkou se až potom stala Anna Marie Jarvisová, která zavedení Dne matek prosazovala k památce své vlastní, která se zasloužila o pracovní kroužky, kde byla nabízena sanitární a zdravotní pomoc.

Poprvé v kruhu blízkých přátel slavila v roce 1907 a v následujících letech bojovala o uznání svátku. To se ji podařilo a o rok později roku 1908 se svátek oficiálně slavil v kostele v Graftonu. Roku 1910 se o veřejné veřejné oznámení svátku postaral guvernér Západní Virginie a společný návrh amerického Kongresu pak roku 1914 stvrdil prezident Woodrow Wilson. Od té doby se druhá květnová neděle stala oficiálním svátkem všech matek. Do České republiky se svátek dostal zásluhou Alice Masarykové roku 1923.

Kedlubnový salát s jablky

Kedlubnový salát s jablky


Osvěžující lehký salát, který nemá takřka žádné kalorie.


Kokosové řezy

Kokosové řezy


Tradiční moučník, který zvládnou upéct i děti.


Jahodové Daiquiri

Jahodové Daiquiri


Osvěžující jarní drink, který je ztělesněním vášně.


Grilované kuře s kokosovou rýží a chilli-limetkovou omáčkou

Grilované kuře s kokosovou rýží a chilli-limetkovou omáčkou


Hodí se skvěle jako sváteční nedělní oběd.


Těstoviny s mangoldem

Těstoviny s mangoldem


Mangolt má v kuchyni mnoho využití a jednou z nich je tento lahodný recept.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Druhá květnová neděle patří Dni matek: Nahlédněte s námi do historie oslav mateřství…, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:×