Káva v malém množství může být zdravá

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Káva je oblíbeným nápojem především u dospělých lidí. Někdo si bez ní neumí představit ani jeden den. Je jedno, jestli pijete zrnkovou kávu, rozpustnou nebo taky připravenou z kávovaru. Budete se divit, ale pokud budete pít kávu v malém množství a nebudete její konzumaci přehánět, pak může být zdraví prospěšná.

Dávkování
Obecně platí pravidlo, že jedna porce kávy je 8 gramů. Takové množství si dejte do 180 ml sklenice. Určitě se ptáte, kolik takových káv můžete vypít za den? Ideální konzumace je jedna káva ráno po snídani. Protože pokud bychom ji pili na lačno, pak můžete mít žaludeční vředy nebo další problémy. Druhou kávu si můžete dát po obědě nejlépe až po 4 hod od poslední konzumace kávy.

V tomhle případě rozpustná káva nezvyšuje příliš krevní tlak a nebude způsobovat v tomto množství srdeční problémy. Nevýhoda rozpustné kávy je právě v tom, že způsobuje tvorbu karcinogenů a můžete pak mít sklony k onemocnění rakoviny. Pokud tedy nemáte srdeční problémy, právě proto bychom doporučili pít kávu zrnkovou typu arabica, indica nebo robusta. Zrnková káva i člověka lépe povzbudí, ale může celkem rychle zvyšovat krevní tlak.

Typy onemocnění z konzumace kávy
Káva roztahuje cévy, ale zároveň zvyšuje krevní tlak. Krevní tlak můžete snížit kouřením cigaret a tím i účinek kávy se sníží. Mezi další onemocnění z konzumace kávy patří především srdeční infarkty a mozková mrtvice. Tyto dvě příhody můžete dostat v jakémkoliv věku. Pokud tedy pijete za den silnější kávy, jak 8 gramů na jednu porci a pijete tři kávy a více, pak Vás onemocnění srdce určitě nemine. Pokud budete chtít žít dlouho, pak je nutné konzumaci snížit na co nejmenší množství.


Studie prokázali, že lidé co pijí kávu deset let a více v množství pět káv a více, tak mají problémy s krevním tlakem a u starších pacientů se prokázali srdeční infarkty a příhoda mozkové mrtvice. Také při nadměrné konzumace kávy stárnou cévy. Lidé co jsou ve věku třicet let, mají o deset až patnáct let starší cévy a to pak napomáhá k závažným onemocněním.

Káva není jenom černá
Ať už pijete kávu černou, s mlékem nebo cukrem, tak jsou zde i další velice oblíbené typy káv. Mezi ně patří Capuccino, Latté macchiato nebo Mocha. Stejně tak, jdou tyhle kávy připravovat i jako studené nápoje v horkých letních dnech. Výhoda těchto káv je v tom, že jsou slabé a zároveň velice chutné. Nevýhody jsou v tom, že jsou příliš tučné a lidé po konzumaci těchto typů káv velice rychle přibírají. Jedna taková káva je ve stejné kalorické hodnotě jako hlavní jídlo oběda.

Kromě přibírání na váze nejsou tyto kávy nějak škodlivé a právě proto se hodí na běžnou konzumaci na způsob horkého nebo studeného nápoje. Pokud si chcete dopřát skutečný zážitek, tak je vhodné si zakoupit na tento druh kávy kávovar, díky kterému připravíte chutnou kávu pod tlakem s bohatou pěnou.

Kávu konzumujte, ale nic nepřehánějte
Pevně věříme, že si vezmete příklad sami pro sebe, jak je pro Vás zdraví důležité a je lepší pít kvalitní kávy v malém množství a to maximálně dvakrát denně a pokud se obejdete bez kofeinu, pak můžete pít kávy typu Melta, protože tyhle kávy nejsou vůbec škodlivé, právě naopak zdraví prospěšné. Nezapomeňte, že káva je na chuť, nikoliv na vzniknutí závislosti na kofeinu díky tomu, jak Vás káva povzbuzuje.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Káva v malém množství může být zdravá, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Káva v malém množství může být zdravá.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: káva, malém, množství, může, být, zdravá.

Kde najít informace×