Jak uvařit ledvinky
Leckdo z nás nad vnitřnostmi ohrnuje nos, ale v kuchyni některých zemí, například ve francouzské, jsou oblíbenou surovinou. Ve všech kuchařských knihách najdeme spoustu receptů na přípravu právě vnitřností. Kromě nejčastějších jater, jsou to ledvinky, srdce, brzlík, slezina, plíce a mozeček. Všechny tyto druhy vaříme převážně s kořeněnými omáčkami, spoustou cibule, s vínem, balzamikovým octem a hodně používáme i hovězí nebo drůbeží vývary.
Ledvinky jsou jednou ze surovin, která nám asi není až tak cizí. Pokud nezapomeneme na pár nezbytných úprav těchto vnitřností a najdeme si čas najít nějaký dobrý recept, zjistíme, že se jedná o jemné a chutné maso. Kromě toho z nutričního hlediska jsou bohaté na železo, fosfor, měď, zinek a obsahují vitamín B a C. Je třeba ale říci, že pro vysoký obsah purinových látek nejsou vhodné při dně a při nemocech ledvin. Patří k méně frekventovaným potravinám a doporučuje se konzumovat je jednou až dvakrát za měsíc. Přes tato omezení jsou ledvinky mezi gurmány oblíbenou pochoutkou.
V naší kuchyni nejčastěji používáme hovězí nebo vepřové ledvinky. Telecí, skopové a jehněčí nejsou tak časté a také jsou příliš malé, čímž se jídlo značně prodraží. Důležité je hned při nákupu masa věnovat velkou pozornost tomu, zda jde o mladší kus, protože čím je zvíře z kterého ledviny pocházejí mladší, tím jsou kvalitnější. Takže pečlivě vybereme u řezníka maso čerstvé a voňavé.
Před vařením musíme nejprve ledvinky zbavit vrchní blány a dobře je propláchnout. Pak je podélně rozkrojíme a vyřízneme z nich močovody. Pokud je na ledvinkách zbylý tuk, odstraníme ho také. Takto připravené maso ponoříme na několik hodin, ale nejlépe přes noc, do mléka, abychom je zbavili zápachu po moči. Někdo místo mléka marinuje ledvinky v citronové šťávě.
Takto připravené ledvinky můžeme vařit, péci nebo dusit při delším vaření, nebo z nich můžeme připravit kratším vařením minutku. Existuje třeba skvělý recept na řízky z ledvinek. Jsou velmi lahodné a jemné. Známé jsou třeba vepřové ledvinky na slanině, vepřové ledvinky pečené na sádle, dušené telecí ledvinky na cibulce a další a další. Přidáváme je také do masových rolád nebo do gulášů. Přílohou k ledvinkám jsou nejčastěji knedlíky, brambory, pečivo nebo rýže.
Pokud patříme mezi ty, kteří zatím vnitřnostem moc neholdovali, co kdybychom pro začátek trochu ozvláštnili náš jídelníček třeba právě ledvinkami na jeden z mnoha způsobů. Možná budeme příjemně překvapeni a jednou za měsíc si je budeme dopřávat už pravidelně. Samozřejmě pokaždé v jiné úpravě, protože možností je opravdu hodně, a to jak v naší, tak třeba v italské, anglické, francouzské či řecké kuchyni.