Staňte se pánem svého života a ovládněte svůj stres…

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Stres způsobil, že jsme se se dostali na vrchol potravního řetězce a při krátkodobém působení může být i prospěšný. Někdy se však stresujeme zbytečně a tím si narušujeme imunitní systém. Přinášíme pár tipů jak se lépe vyrovnat se stresem a jak mu nejlépe předcházet.

Co to vlastně je stres?

Stres je přirozenou reakcí organismu na nadměrnou zátěž. Tato reakce se v našem organismu objevuje v situacích ohrožujících život. Můžeme ho pociťovat jako zvýšené bušení srdce a zvyšuje krevní tlak.

V moderní době se však stres objevuje i coby reakce na sociálně, psychicky náročnou situaci. V určité míře je stres užitečný popud k překonávání překážek, ovšem pokud jej jedinec zažívá často, začne se cítit přetížený.

Pokud jste dlouhodobě ve stresové situaci tak je dost možné, že přestanete zvládat běžný život a ztratíte sebejistotu, nadhled a pozitivní přístup k řešení problémů a běžnému životu.


Spouštěče stresu nazýváme stresory

Pokud zažíváte pravidelné stresové situace může to na vás mít destruktivní následky, které se časem projeví v podobě různých zdravotních obtíží a závažných onemocnění. Je vědecky dokázáno, že dlouhodobý stres může být jeden ze spouštěčů vážných nádorových onemocnění.

Nesmírně důležité je potenciální stresovou situaci chytit za správný konec a nenechat se jí moc sebrat. Jakmile změníte sebe, změníte negativní dopady stresových situací na váš organismus.

Desatero jak zvládnout stres

1. Mějte pravidelný režim
Každý den dodržujte své denní rituály a naplánujte si co budete dělat zítra. Jakmile máte jasný plán co za den musíte stihnout vyhnete se zběsilému pobíhání od úkolu k úkolu a nakonec zjistíte, že jste nic nestihli.

2. Kvalitně spěte
Vaše tělo potřebuje čas na regeneraci když zrovna spíte. Kvalitní matrace a tiché prostředí je základ. Naslouchejte svému tělu a snažte se jít spát tak, jak si řekne. Věřte, že ti, co tvrdí, jak jim stačí spát jen tři hodiny, nemluví pravdu.

3. Odpočívejte
Každý potřebuje někdy vypnout. Zavřete mobil do skříně, vypněte počítač a jeďte se provětrat někam do přírody. Krásně si srovnáte myšlenky, nadýcháte se čerstvého vzduchu a třeba vás osvítí nějaký geniální nápad.

4. Naučte se říkat NE
Sami nejlépe víte, co a kolik zvládnete. Dělejte jen to, co můžete a chcete udělat. Proto se nebojte odmítat a říkat „ne“ na věci, které jsou nad vaše možnosti a schopnosti.

5. Uvolněte své emoce
Naučte se “pouštět” své emoce ven. Pokud dlouhodobě dusíte emoce v sobě a nedovolíte si je projevit může to mít fatální vliv na vaše zdraví. Nestyďte se za ně, pořiďte si domů třeba boxovací pytel a dejte průchod svým emocím.

6. Meditujte
Najděte si každý den alespoň deset minut jen pro sebe a zameditujte si. Zhluboka dýchejte, protože prohloubený dech pomáhá uvolňovat stres. S pravidelnou meditací se dostanete do svého středu a budete schopni se vyrovnat s jakoukoliv situací.

7. Pravidelně se hýbejte
Pohyb na čerstvém vzduchu skvěle restartuje váš mozek. Najděte si sport, který vás baví a odpovídá vašim možnostem. Nabijete se endorfinem, který vám pomůže lépe se vyrovnávat se stresem.

8. Mějte své hobby
Je úplně jedno, jestli vás baví vyšívat, chodit na operu nebo ve volném čase skládáte puzzle. Podstatné je mít zálibu, na kterou se těšíte. Většinou u ní myslíte jen na příjemné věci. Stres se tak dostane do pozadí.

9. Úsmívejte se
Úsměv velmi úspěšně odstraňuje bariéry a navozuje dobrou atmosféru. Co je na něm nejlepší, úsměv je nakažlivý. Naučte se usmívat. Zlepší se vám nálada a vaši blízcí a kolegové se budou raději bavit a pracovat s vámi než s nějakým mrzoutem.

10. Psycholog není tabu
Pokud vás dlouhodobě něco trápí a stresuje, nestyďte se za to a požádejte o pomoc odborníka, kterému můžete důvěřovat. Chodit pravidelně k psychologovi už dávno není tabu. Nejsme stroje a někdy potřebujeme profesionální oporu, abychom zvládli odvalit ten balvan, který nás tíží a omezuje.

Není potřeba doplňovat, že pro zvládnutí stresu a zůstat vůči němu imunní je zdravě jíst a dbát na to, aby vaše tělo mělo dostatek vitamínů a minerálů.

Rámen

Rámen


Rámen je vydatná nudlová polévka původem z Japonska, která obsahuje pořádnou dávku vitamínů a minerálů.


Čočkový salát

Čočkový salát


Čočkový salát můžeme připravit na mnoho způsobů.


Sushi sendvič onigirazu

Sushi sendvič onigirazu


Připravte si zdravou svačinu v podobě japonského sandwiche onigirazu, které je plné vitamínu a na rozdíl od sushi ho máte


Červená čočka se zeleninou, uzeným masem a volským okem

Červená čočka se zeleninou, uzeným masem a volským okem


Čočka je zdravá. Červená čočka spolu s mrkví, řapíkatým celerem, tvoří zajímavou a velmi chutnou kombinaci


Křupavá zelenina v tempuře

Křupavá zelenina v tempuře


Připravte si sezónní zeleninu v tempuře.


Mexický salát Pico de Gallo

Mexický salát Pico de Gallo


To že rajčata jsou ovoce ví snad každý. Proč je tedy v kuchyni nekombinujeme s dalšímu druhy ovoce?


Cuketový nákyp

Cuketový nákyp


Cuketový nákyp je lehká a voňavá, lahůdka která vám jistě zachutná.


Dýňová marmeláda

Dýňová marmeláda


Dýňová marmeláda je skvělou pochoutkou, která díky použitým přílohám může mít pokaždé jinou chuť.


Salát Coleslaw

Salát Coleslaw


Salát Coleslaw je skvělý zelný salát, který můžete znát například z Fastfoodu KFC.


Cheesecake z rakytníku a pomerančové šťávy

Cheesecake z rakytníku a pomerančové šťávy


Dopřejte si sladkou podzimní vitamínovou bombu.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Staňte se pánem svého života a ovládněte svůj stres…, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: staňte, pánem, svého, života, ovládněte, svůj, stres….


×