Víte jak na blanšírování nebo pošírování?
Vaříte rádi?
Většina žen musí vařit pro své drahé polovičky nebo pro děti. Jelikož připravují jídlo skoro denně, stane se vaření a pečení rutinou. Pokud vaření nemají opravdu v sobě, po čase jim dojde fantazie a nepřicházejí s inovacemi. A jak je to s muži? Ti spíše přicházejí s novinkami a vynikajícími pokrmy. Možná je to tím, že nevaří tak často, možná je to schopností kořenit, těžko říct. Ať je to jakkoliv, každý se má co učit. A proto pro vás máme tento článek.
Umění vařit, blanšírovat, pošírovat
Nejčastěji v kuchyni vaříme, ať už maso nebo zeleninu. Zahřejeme vodu na 100°C a udržujeme ji stále ve varu. Pravidlem je, že čím větší kus masa, tím delší doba vaření. Zeleninu nevaříme příliš zprudka a příliš dlouho, jinak přijdeme o všechny vitamíny a minerální látky. Na tom není nic složitého. Mnohem šetrnější k surovinám je vaření v páře, kdy zachováme maximum zdraví prospěšných látek. Zahřejeme vodu na 100°C a co chceme uvařit, vložíme do páry v uzavřené nádobě. Je to velice snadné a rychlé. A víte co je blanšírování? Už jste to zkoušeli? Zní to strašně složitě, ale jde o prachobyčejné prudké povaření a následné prudké zchlazení ledovou vodou. Čeho tím dosáhneme? Například zelenina si zachová svěží barvu, je křupavá a má jemnější chuť.
Velice zajímavá a málo obvyklá technika je sous-vide neboli vaření ve vakuu. Surovina, kterou vaříme je vakuově uzavřená v potravinářské folii a je ponořená do vodní lázně o teplotě 55-60°C. Zde se pečlivě ohřívá několik hodin či dní. Je to velice kontrolovaný proces. A výsledkem je zachování zdraví prospěšných látek, výrazné chuti, textury a aroma.
No a nakonec pošírování. Jde vlastně o ohřívání suroviny ve vodě, která má přibližně 70-80°C. Surovina sice změní konzistenci, ale zachová si svůj tvar. Tato příprava je šetrná a dochází k minimálním ztrátám. Tak to zkuste!