Vlašský ořech - elixír života

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Pokud bereme v potaz vlašský ořech i se svou zelenou dužninou, jedná se o plod ořešáku královského. Samotný oříšek je pak v podstatě jeho peckou, skládající se z dřevnatého pouzdra a jedlého jádra.

Vlašské ořechy konzumovali pravděpodobně už i naši předkové v období neolitu. Není se čemu divit. Jedná se o velmi výživnou a zdravou potravinu. Pravda, v době kamenné asi jen těžko mohl někdo analyzovat složení ořechu. My ale tuto možnost máme.

Co vlašáky obsahují?


Ačkoli jsou vlašské ořechy složené ze 70 % procent z tuku, nepropadejte panice. Jedná se totiž o ten hodný tuk – nenasycené mastné kyseliny. Ty pomáhají udržovat v krvi zdravou hladinu cholesterolu.

Tyto ořechy obsahují ale i minerály. K těm nejvýznamněji zastoupeným patří hořčík, draslík a zinek. Hořčík působí pozitivně na naše svaly a pomáhá předcházet křečím. Sodík pomáhá regulovat krevní tlak a zinek pozitivně ovlivňuje imunitu a podporuje hojení.


Vlašské ořechy jsou také bohaté na vitamíny B1, B2, B6, E a kyselinu listovou. Vitamín B1 se zasluhuje o správnou činnost srdce a celkovou duševní pohodu. B2 hýčká kůži, oči, nervy a imunitní systém a vitamín B6 je důležitý pro získávání energie z bílkovin. Ty jsou ve vlašských ořeších obsaženy také. Kyselina listová je nezbytná pro stavbu DNA a tvorbu červených krvinek. A v neposlední řadě je potřeba zmínit také vlákninu, která je nepostradatelná pro správnou funkci trávícího traktu.

I přes to, že zrovna držíte dietu, nebojte se přihodit si do jogurtu hrstku ořechů denně. A nebo je sezobejte jen tak. Prospěje to vašemu tělu i mysli.

Jak ořechy skladovat?


Možností, jak skladovat vlašáky, je hned několik. V zásadě jde o to, aby nebyly napadeny plísní nebo nedošlo k žluknutí tuku, který ořechy obsahují. Nejčastěji je sušíme, mrazíme a zavařujeme. Je možné je ale naložit i do medu.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Vlašský ořech - elixír života, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Vlašský ořech - elixír života.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: vlašský, ořech, elixír, života.

Kde najít informace×