Sdílet:

Zářivé Vánoce

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Pro mnohé nejkrásnější svátky v roce. Vánoce. V první řadě jsou to křesťanské svátky oslavující narození Ježíše Krista. Předchází jim čas adventní, což je pro nás většinou doba příprav na Štědrý den a samotné vánoční svátky. Letošní advent začíná 1.12.2019.

Když pomineme náboženský význam Vánoc, pro všechny vůbec jsou to svátky veselé a radostné, svátky, kdy se setkáváme s rodinou, s přáteli. Navzájem se obdarováváme dárky, hostíme se, šíříme kolem sebe lásku a radostné veselí. Zpíváme nebo alespoň posloucháme koledy, díváme se na vánoční pohádky, kterými nás každý rok s neúnavnou pravidelností zásobuje televize. Chodíme na procházky zimním městem nebo krajinou, navštěvujeme kostely s jezulátky, půlnoční mše, vánoční koncerty, vystavené betlémy. Každý si na Vánocích najde něco svého, co ho těší a baví.

A samozřejmě děti. Jejich netrpělivé těšení a rozzářené oči u vánočního stromečku. Pro ty jsou Vánoce jednoznačně nejkrásnějšími dny v roce. Pro ty úplně malé spojené s tajemstvím o ježíškovi, pro ty větší zase s očekáváním, zda přijde ten vysněný dárek.

Už od začátku adventu, a většinou i mnohem dříve, se náš svět kolem promění v jednu velkou zářivou show. Světelné řetězy, svíčky voňavé skořicí, čokoládové figurky, jmelí, vánoční ozdoby, bohatě zdobené vánoční stromky, umělé i ty živé. A na vánočních trzích vánoční punč a vánoční koledy. Vánoce se nám připomínají na každém kroku. Je čas příprav.


A tak si vyrobíme nebo koupíme adventní věnce, zapalujeme každou neděli adventní svíčku, naše okna ozdobí adventní svícny nebo světelné řetězy. Koupíme vánoční balicí papír, začneme pátrat po těch nejkrásnějších dárcích pro naše blízké. Když se venku setmí, a teď to bývá opravdu brzy, svět kolem se rozzáří všemi těmi blikajícími světélky, zářící obchody nás pobízejí ke vstupu a vtíravé melodie vánočních koled nám navodí tu správnou vánoční náladu. Tak se tomu nebraňme a hezky si užijme ty vánoční přípravy, vždyť další nás čekají zase až za dlouhý rok.

Dilema, jestli je lepší vánoční stromek živý nebo umělý, si každý z nás musí rozhodnout sám. Někomu stačí nazdobené chvojí ve váze. Málokdo si už dnes rozsvítí na vánočním stromku pravé svíčky z vosku. Většinou naše smrčky, jedličky a borovice nazdobíme elektrickými světelnými řetězy. Výběr nebude snadný, protože je obrovský. Oprášíme vánoční ozdoby a nejednou neodoláme a pár jich ještě přikoupíme. A možná mnozí z nás netuší, že existují i vánoční trendy. Je to hlavně o barvách. Každý rok je totiž na výsluní jiná, a tak bychom jednou měli mít všechno do zářivě zlaté, jindy je in kombinace červená - zelená, jiný rok jdeme do modré. Už dávno totiž milovníci módy nekoukají jen po tom, jak dlohé sukně se zrovna nosí, nebo jestli frčí džíny široké nebo slimky. Takže pro ty, které tyhle úsměvné módní hrátky baví, letos je v kursu hlavně bílá, při nejhorším, chcete-li být in jděte do fialové. My ostatní si buď na stromečku namixujeme koktejl všech možných barev z ozdob, které jsme za roky nasbírali, nebo si vyzdobíme smrček sušeným ovocem a slaměnými ozdůbkami. Prostě každý si vánoce ozdobí podle svého.

Ať už vyzdobíme byt a dům vánočními dekoracemi, rozsvítíme ho spoustou zářivých světel, prostřeme slavnostní ubrus, vyndáme jídelní servis po babičce a dopřejeme si vybrané exotické lahůdky, nebo si jen zapálíme pár voňavých svíček a povečeříme tradičního smaženého kapra s bramborovým salátem, vždy by pro nás měly být tyto svátky spojené s láskou a laskavostí k ostatním. Ať už ji projevujeme spoustou dárků, nebo jen úsměvem a pohlazením.

Vánoční františek a purura zavoní, prskavky zazáří, zvonek se rozezní, stromeček rozsvítí a vánoce můžou začít. Tak ať jsou šťastné a veselé.

Vánoční bramborový salát

Vánoční bramborový salát


Klasika, která v mnoha domácnostech nesmí na slavnostním stole chybět. Jeden z mnoha receptů na skvělou přílohu.


Smažený kapr

Smažený kapr


Také tahle tradiční pochoutka se nám ještě nepřejedla. Takové jsou prostě naše Vánoce. Kapr k nim patří.


Vánoční rybí polévka

Vánoční rybí polévka


Slavnostní polévka, štědrovečerní menu se bez ní většinou neobejde. Se smaženými krutony samozřejmě.


Jablečný štrůdl

Jablečný štrůdl


Ani bez oblíbeného jablečného moučníku si mnozí nedovedou svůj Štědrý den představit.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Zářivé Vánoce, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Zářivé Vánoce.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: zářivé, vánoce.

Kde najít informace×