Květy černého bezu – lék, který je zdarma

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Konec května až polovina června je období, kdy mnozí z nás sbírají květy černého bezu, který je také hojně lidově nazýván jako bezinka, kozičky či psí bez. Jmenovaný keř nebo menší strom lze využít hned několika způsoby, a to jak sběrem jeho květů tak i sběrem jeho malých tmavých bobulí, kůry či listů, avšak tento článek je zaměřen pouze na květy "bezinky".

Výskyt

Jmenovaný keř či strom je vytrvalá rostlina, kterou můžeme najít například na okraji lesa, podél cest, na skládkách a zahradách, kde bezu nemusíme věnovat zvláštní péči pro jeho dobrý růst. Bezinka nevyžaduje žádné zastřihování větví, kdy upřednostňuje spíše volný růst bez jakékoli péče. Co se týká teplot, tak keř dobře zvládá i zimní mrazy.

Sběr a skladování

Celá květenství černého bezu ulamujeme či stříháme z větviček a následně je sušíme na stinném místě, avšak nikoliv na přímých slunečních paprscích. Poté usušené květy skladujeme v papírových či látkových pytlíčcích na suchém místě.

Využití

Květy bezu lze využít hned několika způsoby. Jedním z nich je výroba domácího bezového sirupu či limonády, kdy tyto jsou skvělým osvěžením především v horkém letním počasí. Pokud chceme vyzkoušet netradiční "řízky", můžeme květy zpracovat do jejich podoby. Tyto falešné řízky se také nazývají smažené kosmatice. Nicméně nejzdravější způsob konzumace černého bezu je čaj, který připravujeme ze sušených květů. Vyjma shora uvedeného lze bezinkových květů využít jak v kosmetice tak i ve zdravotnictví.


Účinky na zdraví

Díky obsahu velkého množství vitamínu C, tříslovin, silic, rutin, aromatických olejů a organických kyselin je hojně využívána ve zdravotnictví. Čaj z bezinkových květů napomáhá při nachlazení, kašli, rýmě, při zánětu dásní, při potížích s močovými cestami, dále ulehčuje od menstruačních bolestí a migrén. Čaj je konzumován i jako detox celého organismu, jelikož má močopudné účinky.

Kúra z bezového čaje slouží jako pomocník při léčbě revma.

Co se týká kosmetického využití, tak lze podotknout, že bezový odvar velmi účinně pomáhá ke stahování pórů.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Květy černého bezu – lék, který je zdarma, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Květy černého bezu – lék, který je zdarma.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: květy, černého, bezu, lék,, který, zdarma.

Kde najít informace×